toaleta a bakterie
Jednohubky, Zaujímavosti

Týchto 8 bežných vecí, ktoré chytáme do rúk, je často špinavších ako záchodové sedadlo, no len málokto si to uvedomuje

Nie je žiadnym tajomstvom, že dodržiavanie hygienických návykov je kľúčom k tomu, aby sa nešírili choroby a boli sme zdraví. V minulosti to s hygienou nevyzeralo ale ružovo. Napríklad, páni, ktorí žili na hradoch, mali len „výčnelok“ z budovy, ktorý bol prekrytý doskou s otvorom, cez ktorý padal odpad mimo hrad, napríklad do priekopy alebo potoka. Možno by vás to nenapadlo, a hoci toaletný papier bol vynájdený v 6. storočí, tak jeho používanie sa stalo rozšírené až koncom 19. storočia. Dovtedy sa napríklad používali črepy, huby na paličke, listy, mach a podobne.

Poďme sa nižšie pozrieť na tému, ktorou je, 8 vecí, ktoré bežne chytáme do rúk a pracujeme s nimi, no sú nesmierne posiate baktériami a málokto si to uvedomuje.

Tieto veci, s ktorými bežne narábame, majú viac baktérii, než si myslíte

Kuchynské špongie a handry

Pravdepodobne aj vy máte v domácnosti špongiu, ktorou umývate riad. Nuž, málokoho by to napadlo, ale sú plné baktérií. Nedávna štúdia odhalila, že bežná špongia, ktorou umývate riad a pracujete s ňou, môže mať v sebe až 362 rôznych druhov baktérií. Mimochodom, ak si myslíte, že ich odstránite pod teplou vodou alebo v mikrovlnke, tak vedzte, že sa mýlite.

hubka plna bakterii
Zdroj: vygenerované cez AI (labs.openai.com (DALLE))

Dosky na krájanie

V kuchyni ešte zostaneme. Takmer v každej domácnosti nájdeme jednu či dve drevené kuchynské dosky. Nuž, ak ich riadne neumývate a nedezinfikujete, tak robíte veľkú chybu. Sú totiž plné baktérií z potravín.

Diaľkové ovládače

Aj vaša stará mama balila ovládač do plastovej fólie? Malo to svoj dôvod. Diaľkové ovládače sú často plné baktérií vrátane tých, ktoré spôsobujú kožné infekcie.

Mobilné telefóny

Od témy moderných technológií ďaleko neutečieme. Ak sa niekoho opýtate, či je záchod viac zahltený baktériami ako obrazovka smartfónu, tak by asi odpovedal, že áno. Na obrazovke vášho mobilu je ale viac baktérií ako na záchodovej doske. Majte preto na pamäti, že keď sa hráte s telefónom a následne si chytáte tvár, tak si môžete zaniesť do očí či úst škodlivé baktérie.

Kľučka od dverí na toalete

Na otázku, či je viac baktérií na záchodovom sedadle alebo na kľučke od dverí od toalety, odpoveď je, že kľučky dverí majú často viac baktérií než samotné záchodové sedadlo. Výskumy odhalili, že vnútorné kľučky dverí môžu mať až osemkrát viac baktérií ako záchodové sedadlá. Tieto baktérie zahŕňajú koliformné baktérie (napr. baktéria E. Coli), ktoré môžu byť prítomné v dôsledku nesprávneho umývania rúk po použití toalety, približuje web SafeHome.org.

klucka od dveri
Zdroj: Vedelisteze.sk

Kávovar

Pravidelne čistenie kávovaru, hlavne nádobky na usadeniny z kávy, by ste nemali podceňovať. Dôvodom je, že ide doslova studnicu baktérií. Skúste ju dva či tri dni nevyčistiť a následne ju otvorte. Potom budete mať pocit, že tam rastie nový život, usadenina bude pokrytá celá plesňou a tými najrôznejšími baktériami.

Držiaky na zubné kefky vedľa toalety

Držiaky na zubné kefky často obsahujú plesne a baktérie, ktoré sa šíria z úst. Čerešničkou na torte ale je, ak máte tieto držiaky spolu s kefkou blízko toalety. Pri každom spláchnutí sa do okolia dostanú aerosolizované častice z toaletnej misy, ktoré prenášajú rôzne patogény. Pre lepšiu predstavu, koľko „bordelu“ sa dostane do okolia, si môžete pozrieť video nižšie.

Vodovodný kohútik na verejných toaletách

Mimochodom, ak patríte medzi ľudí, ktorí si na verejných toaletách vykladajú dosku papierom, tak to robíte zbytočne. Dôvodom je, že neexistuje žiadne riziko nakazenia sa patogénom, ak sedíte na doske normálne. Skutočným postrachom na verejných toaletách je ale skôr vodovodný kohútik. Dôvod je jednoduchý, po použití toalety sa ľudia dotýkajú kohútika pred umytím rúk, čo znamená, že tam môžu zostávať baktérie.

umyvadlo
Zdroj: Vedelisteze.sk

Máte aj vy nejaký tip na predmet alebo niečo, čo je pokryté baktériami a denne sa toho dotýkame a neuvedomujeme si to? Dajte nám ho vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.