Sprcha
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Ukázalo sa, že „babičkine pravidlo“ umývania tela je správne

Sprchovanie sa je pre väčšinu z nás rutinou, ktorú robíme každý deň automaticky. Umývate ale svoje telo všade rovnako? Pravdepodobne nie, hoci si to neuvedomujete na prvé zamyslenie sa. Vo všeobecnosti, časti tela, ako sú napríklad uši alebo pupok či medzery medzi prstami na nohách, si umývame menej často ako zvyšok tela. Ovplyvňuje to ale nejako zdravie našej pokožky?

Mikrobióm, teda kolekcia mikróbov žijúcich na a v ľudskom tele, zohráva dôležitú úlohu v ľudskom zdraví a pokožka nie je výnimkou. Nová štúdia tímu z George Washington University ukázala, že zloženie mikrobiómu pokožky sa líši v suchých, vlhkých a mastných regiónoch pokožky.

Výskumníci z chceli podrobnejšie preskúmať mikrobióm pokožky zdravých ľudí. Marcos Pérez-Losada, docent biostatistiky a bioinformatiky, a jeho tím sa zaujímali o testovanie toho, čo nazývajú „Hypotéza babičky“.

Keith Crandall hovorí, že jeho babička vždy nariadila deťom v jeho rodine, aby sa „umývali za ušami, medzi prstami na nohách a v pupku“. Crandall predpokladal, že tieto miesta sú zvyčajne umývané menej často v porovnaní s pokožkou na rukách alebo nohách a teda by mohli ukrývať ďalšie rôzne typy baktérií.

Ale obstojí Hypotéza babičky v teste?

Pérez-Losada a Crandall navrhli inovatívny kurz genomiky a potom povolali tím študentov, aby im pomohli to zistiť.

129 absolventov a študentov bakalárskeho štúdia sa naučili zbierať svoje vlastné dáta – odberom vzoriek zo svojich vlhkých a mastných hotspotov, za ušami, medzi prstami na nohách a v pupku. Zbierali tiež vzorky z kontrolných suchých oblastí ako sú lýtka a predlaktia.

Študenti sa následne naučili, ako extrahovať a sekvenovať DNA v kožných vzorkách, aby mohli porovnať mikróby žijúce v hotspotách s tými v kontrolných regiónoch.

Výskumníci zistili, že predlaktia a lýtka, ktoré sú často čistenejšie pri kúpeli, mali väčšiu diverzitu a teda potenciálne zdravšiu kolekciu mikróbov v porovnaní so vzorkami odobratými zo sledovaných miest.

Keď určité problémové mikróby prevezmú kontrolu nad mikrobiómom, môžu narušiť rovnováhu smerom k horšiemu zdraviu, hovorí Crandall. Ak mikrobióm zvýhodňuje škodlivé mikróby, môžu byť výsledkom kožné choroby ako ekzém alebo akné, hovoria výskumníci.

„Umývanie za ušami a medzi prstami na nohách môže pomôcť udržať pokožku v týchto oblastiach zdravú. Tvrdí to nová štúdia tímu z George Washington University.“

Študenti potvrdili hypotézu babičky a ich výsledky naznačujú, že zvyky v čistote môžu zmeniť mikróby žijúce na vašej pokožke a následne jej zdravotný stav, hovorí Crandall.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.