pohyb smrt zivot
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci vypočítali, koľko minút jednoduchej fyzickej aktivity denne, vám môže pomôcť predísť riziku predčasnej smrti

Výskumníci z Epidemiologickej jednotky Medical Research Council (MRC) na Univerzite v Cambridge sa rozhodli skúmať množstvo fyzickej aktivity, ktoré je nevyhnutné pre prospešný účinok na rôzne chronické ochorenia a predčasnú smrť. Za týmto účelom uskutočnili systematický prehľad a metaanalýzu, kde zhrnuli a analyzovali dáta zo všetkých publikovaných kohortových štúdií.

Celkovo sa pozreli na výsledky zo 196 recenzovaných článkoch, ktoré pokrývali viac ako 30 miliónov účastníkov z 94 veľkých kohortových štúdií. Týmto spôsobom vytvorili najväčšiu analýzu vplyvu úrovne fyzickej aktivity na riziko srdcových ochorení, rakoviny a predčasnej smrti.

Už 11 minút denne vám môže zachrániť život

Jedným z cieľov tejto štúdie bolo zistiť najnižšie množstvo fyzickej aktivity, ktoré by malo pozitívny účinok na zdravie a riziko chronických ochorení. Výsledky naznačujú, že už aj krátka denná prechádzka môže mať prospešný účinok.

Výskumníci publikovali štúdiu, ktorá naznačuje, že len 11 minút umiernenej intenzívnej fyzickej aktivity denne môže stačiť na zníženie rizika mnohých ochorení vrátane srdcových chorôb, mŕtvice a rakoviny.

Kardiovaskulárne ochorenia a rakovina patria medzi hlavné príčiny úmrtí na celom svete. Kým kardiovaskulárne ochorenia boli zodpovedné za 17,9 milióna úmrtí v roku 2019, rakovina zodpovedala za 9,6 milióna úmrtí v roku 2017. Fyzická aktivita znižuje riziko týchto ochorení, hovoria výskumníci. Preto britský Národný zdravotný systém (NHS) odporúča, aby dospelí vykonávali aspoň 150 minút strednej fyzickej aktivity strednej intenzity alebo 75 minút vysokej fyzickej aktivity intenzity týždenne.

Vo všeobecnosti zistili, že nad hranicou 150 minút týždenne umiernenej fyzickej aktivity boli dodatočné výhody v podobe zníženia rizika ochorenia alebo predčasnej smrti marginálne. Ale polovica tohto množstva času rovnako priniesla významné výhody: kumulovanie 75 minút týždenne umiernenej fyzickej aktivity prinieslo až o 23% nižšie riziko predčasnej smrti.

„Ak patríte medzi ľudí, pre ktorých je myšlienka 150 minút umiernenej fyzickej aktivity týždenne trochu desivá, potom by naše zistenia mali byť dobrými správami. Ak sa venujete niektorému druhu fyzickej aktivity, je to lepšie ako nerobiť nič. Je to aj dobrý východiskový bod – ak zistíte, že 75 minút týždenne je pre vás zvládnuteľné, môžete postupne skúšať zvyšovať aktivitu až na odporúčané množstvo.“, uviedol Dr. Soren Brage z MRC Epidemiology Unit.

No štúdia zároveň odhalila, že veľa ľudí nevykonáva dostatočné množstvo fyzickej aktivity, čo zvyšuje riziko ochorení a predčasnej smrti. Na druhej strane ale dokazuje, že aj krátka fyzická aktivita môže mať pozitívny vplyv na zdravie. Preto je dôležité podporovať zdravý životný štýl a motivovať ľudí k fyzickej aktivite, aj keď len na krátky čas. Každý krok vpred v rámci fyzickej aktivity môže mať pozitívny dopad na zdravie a celkovú kvalitu života.

„Vieme, že fyzická aktivita, ako je chôdza alebo cyklistika, je pre vás prospešná, najmä ak zvýši vašu tepovú frekvenciu srdca. Zistili sme, že aj keď dokážete zvládnuť len 10 minút denne, existujú významné výhody pre zdravie srdca a zníženie rizika rakoviny.“, uviedol Profesor James Woodcock z MRC Epidemiology Unit.

Stačí malo, aby sme znížili riziko smrti

Výskumníci vypočítali, že ak by každý v rámci štúdií vykonával ekvivalent aspoň 150 minút týždenne umiernenej fyzickej aktivity, približne jednému z šiestich predčasných úmrtí by nedošlo (16%). Jeden z deviatich prípadov kardiovaskulárnych ochorení (11%) a jeden z dvadsiatich prípadov rakoviny by nenastal (5%).

Avšak aj keď by každý zvládol aspoň 75 minút týždenne umiernenej fyzickej aktivity, zabránilo by sa tak približne jednému z desiatich predčasných úmrtí (10%). Jednému z dvadsiatich prípadov kardiovaskulárnych ochorení (5%) a takmer jednému z tridsiatich prípadov rakoviny (3%) by nedošlo.

Čo je to umiernená aktivita?

Dr. Leandro Garcia z Queen’s University v Belfaste povedal:

„Umierna aktivita nemusí zahrňovať to, čo obvykle považujeme za cvičenie, ako sú športy alebo behanie. Niekedy stačí len nahradiť niektoré zvyky. Napríklad sa snažte chodiť alebo bicyklovať do práce namiesto použitia auta alebo sa aktívne hrajte so svojimi deťmi alebo vnúčatami. Vykonávanie aktivít, ktoré vás bavia a ktoré je ľahké zahrnúť do vášho týždenného režimu, je vynikajúcim spôsobom, ako sa stať aktívnejším.“

 

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.