Nezaradené

Veľké otázky: Aký je jazyk nebies ?

Vitajte u ďalšieho nového seriálu s názvom Veľké otázky. Tento seriál sa bude zaoberať tými najväčšími otázkami ľudstva. V dnešňom dieli sa pozrieme aký je univerzálny jazyk nebies.

V roku 2001 Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), vydala smernicu, že angličtina bude štandardizovaný jazyk leteckej dopravy. Všetci piloti a letecký personál na Svete preto museli zložiť skúšku z anglického jazyka a perfektne ho ovládať. Dňa 05.03.2008, už neexistoval pilot, ktorý by nevedel anglicky. V tento deň totiž smernica na trvalo vstúpila do platnosti. 

Okrem klasickej angličtiny museli piloti ovládať i leteckú terminológiu a slang. Podnetom pre tento krok bola tragická letecká nehoda na Kanárskych ostrovoch 1977, kedy sa pilot nedokázal správne dohovoriť.

Túto smernicu bez väčších protestov prijalo všetkých 185 členských krajín ICAO. Až na tri letiská sveta – Letisko Charles de Gaullea vo Francúzsku, Medzinárodné letisko Ottawa v Kanade a letisko Montreal-Dorval International tiež v Kanade. Titeto letiská sú dodnes svetovou výnimkou. Dôvodom je, že ako jediné na svete dostali od ICAO písomný súhlas dorozumievať sa medzi sebou vo francúzskom jazyku.

 

Jozef Kotrý / Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť