modre oci
Nezaradené

VIDEO: Obyvateľov Sibíri trápi „bublajúca zem“

Zmrazená planina tundry na severe Sibíri sa za posledné roky správa veľmi čudne. Vedci si všimli obrovské diery, ktoré sa vynárajú z ničoho nič a obrovské priepasti, ktoré miestni volajú brána do podsvetia.

Médiá najnovšie informovali, že zem začala doslova bublať pod nohami. Video, ktoré sa podarilo miestnym nahrať ukazuje, ako výskumníci chodia po zdanlivo obyčajnom chodníku, ktorý sa zrazu začne hýbať, ako želé. Pri území Karského mora pracujú výskumníci už roky, keďže je to vhodné miesto na skúmanie klimatických zmien vďaka vysokej populácií polárnych medveďov. Enviromentálni výskumníci Alexander Sokolov a Dorothee Ehrich prvýkrát spozorovali bublanie minulý rok.

 Na bublajúcu zem natrafili náhodou. Pri poslednej expedícií zoškrabali vrstvu trávy z jednej bubliny a zistili, že vzduch, ktorý unikol obsahuje približne 200 krát viac metánu ako normálny vzduch a 20 krát viac oxidu uhličitého.  Na vysvetlenie tohto zaujímavého faktu je potrebný ešte výskum, ale jedna z hypotéz tvrdí, že ho spôsobila nedávna vlna horúčav v Európe. Tá spôsobila, že odmäkom zamrznutej pôdy bol uvoľnený metán pod povrchom. Je pravdepodobné, že práve 10 dní extrémnych horúčav spôsobilo toto uvoľňovanie veľkého množstva plynov. 

Čo je však viac znepokojujúce, novouvoľnený oxid uhličitý ešte zhorší globálne otepľovanie.  Ako hovorí Sokolov, aj neodborník si všimne, že tento problém je naozaj vážny. Výskumný tím plánuje ďalšiu štúdiu bublín.

 

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť