Jazyk je sval, ktorý používame každý deň a je pre naše prežitie veľmi dôležitý. Rozmýšľal si niekedy, čo by sa stalo, ak by si o jazyk prišiel?
Je zaujímavé sa zamyslieť nad tým, ako tvoj život dokáže ovplyvniť strata jazyka. O jazyk môžeš prísť v dôsledku zranení alebo chirurgickým odstránením kvôli vážnej infekcii či rakovine. Vo veľmi výnimočných prípadoch ľudia prišli o jazyk v dôsledku úmyselného poškodenia či samopoškodzovania.
Čo by sa stalo, ak by si stratil jazyk?
Strata reči
Túto tému načrtáva Fakteos na svojej facebookovej stránke a upozorňuje na to, že bez jazyka by bolo nemožné rozprávať. Jazyk totiž pomáha vytvárať slová, tým že vytvára tlak na podnebie, zuby a alveolárny hrebienok, čiže miesto tesne za hornými zubami. Bez tohto tlaku by nemohlo vytvárať zvuk a tak ani žiadne slová.
Jazyk je kľúčový pre tvorbu slov a zvukov, pričom bez neho je artikulovaná reč prakticky nemožná.
V takomto prípade sa dá dorozumievať rôznymi alternatívami komunikácie, ako napríklad posunkovou rečou alebo pomocou technológií či iných rečových pomôcok.
Sťažený príjem potravín
Jazyk je veľmi dôležitý pri prijímaní potravy. Pomáha pri spracovaní potravy, formovaní súst a hlavne pri posúvaní potravy ďalej do pažeráka. Bez Jazyka by sa potrava len veľmi ťažko prehĺtala, lebo by sme ju nevedeli posunúť do krku.
Avšak aj bez jazyka by sa dalo prežiť. Musel by si ale jesť rozmixovanú potravu, ktorá by ti do krku stiekla. Ďalšou možnosťou je prijímať potravu priamo do žalúdka pomocou sondovej výživy, čo sa uskutočňuje pri vážnejších prípadoch pod lekárskym dohľadom.
So stratou jazyka človek stráca aj chuť keďže väčšina chuťových pohárikov sa nachádza práve na jazyku.
Ochranná funkcia jazyka
Jazyk má pre naše telo aj obrannú funkciu. Varuje nás, ak do tela chceme dať nepríjemné alebo nebezpečné chute, napríklad pokazené jedlo alebo nejedlé tekutiny.
Jazyk taktiež zabezpečuje funkciu mechanickej bariéry. Táto funkcia bráni preniknutiu nejedlých predmetov do tela. Dobrým príkladom sú napríklad deti, ktoré ochutnávajú hračky a rôzne predmety, ktoré by jednoducho prehltli, ak by im v tom nebránil jazyk.
Dýchacie problémy
S obmedzeným príjmom potravín a jeho posúvaním ďalej súvisí aj riziko dusenia. Jazyk udržiava prechodné dýchacie cesty a bez neho sa môže stať, že sa potrava v hrdle zasekne. Taktiež bez tejto kontroly môžu zvyšky potraviny alebo tekutina vojsť do pľúc, čo by viedlo k veľkým dýchacím problémom.
Estetické dôsledky
So stratou jazyka prichádza aj zmena tvaru úst a líc, ktoré jazyk podopiera. Táto strata mení aj celkový vzhľad tváre a môže priniesť zníženie sebavedomia v dôsledku úpadku kontúr tváre, straty reči či obmedzenia príjmu potravín.
Dôležité je povedať, že v dnešnej dobe už moderná medicína vie túto stratu nahradiť rekonštrukciou jazyka, napríklad s použitým tkanív z iných častí tela, čo pomáha pri hojení a obnove tohto svalu.