praci cyklus pracka_2
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Vieš, prečo posledná minúta prania trvá niekedy dve či tri minutý alebo viac? Toto je dôvod

Nedávno sme sa pozreli na zaujímavú tému, ktorou je plnenie práčky do plna a aké to môže mať následky na čistotu prádla, ktoré perieš. Vedel si, že ak naplníš práčku doplna, voda nebude tak dobre cirkulovať vo vnútri tak, ako by mala? Výsledkom bude, že tvoje oblečenie sa nevyperie správne. Zvyšuje napríklad tak šancu, že sa nerozpustí práci prášok a zachytí sa tvojom oblečení. Toto ale nie je téma, ktorej sme sa chceli venovať. Výrobcovia práčok vo všeobecnosti odporúčajú, aby si ju napĺňal na 3/4 a nie viac.

Možno si si už všimol, že keď perieš a na časovači je posledná minúta, a ty netrpezlivo čakáš, aby si vybral prádlo von a išiel ho vyvesiť, tak stojíš pri nej aj niekoľko minút. Rozmýšľal si niekedy nad tým, prečo sa to deje? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Prečo posledná minúta prania trvá násobne viac?

Čas je to, čo hovoria hodiny,“ povedal raz Albert Einstein. Čo ale týmto chcel povedať? Pre neho bol čas relatívnym pojmom, nie absolútnym. Touto vetou chcel zdôrazniť, že čas nie je nejaká univerzálna, objektívna veličina, ktorú by sme mohli vnímať alebo merať bez ohľadu na okolnosti. Hodiny sú len nástrojom, ktorý nám umožňuje sledovať priebeh udalostí v priestore a čase, ale samotný čas sa môže líšiť v závislosti od toho, ako a kde ho pozorujeme. Tento myšlienkový pochod doslova vyjadruje čakanie pred práčkou, kedy jedna minúta často trvá aj dve či tri alebo viac.

Otázkou ale je, prečo sa to deje? Možno si teraz hovoríš, že inžinieri práčok zlyhali na plnej čiare. Opak je ale pravdou.

Ako funguje prací cyklus?

Najprv si ale povedzme, ako fungujú moderné práčky. Počiatočný čas, ktorý vidíš na práčke, je fixne daný. Nie je však pevný, ide iba o hrubý odhad.

Práčka následne odhaduje čas prania na základe viacerých premenných, a to napríklad podľa váhy prádla vo vnútri bubnu, výbere cyklu, teplote a tlaku vody v domácnosti a detekcii nevyváženej náplne, vysvetľuje výrobca práčok whirlpool.com. Tento systém sa volá „load sense“ a jeho zmyslom je aktívne upravovanie pracieho cyklu, aby sa šetrila voda a zvýšila účinnosť prania. Inými slovami, aby došlo k optimalizácii pracieho cyklu, a aby sa pranie prispôsobilo konkrétnej náplni.

pracka titulka
Zdroj: Vedelisteze.sk

Akonáhle naplníš práčku oblečením, tak senzory v nej ich odvážia a vypočítajú napríklad potrebné množstvo vody. Vo všeobecnosti platí, že snímač náplne v tvojej práčke funguje asi 1 minútu pred pridaním vody.

„Pracia doska sa pohne a vaňa sa bude otáčať asi 30 sekúnd, aby sa zistila hmotnosť bielizne.“, približuje Samsung.

Vážením bielizne pred spustením cyklu tieto systémy prispôsobujú proces prania špecifickým potrebám náplne.

Prebieha ale viacero vážení ako len jedno

Nejde ale o jediné meranie váhy, ktoré prebieha počas prania. Práčka vykonáva aj ďalšie merania, napríklad, keď je oblečenie mokré. Problémom v nezrovnalosti času spôsobuje oblečenie, ktoré dávaš do vnútra bubna. Dôvodom je, že každý typ látky sa správa mierne odlišne. Ako ale dobre vieš, práčka nie je schopnou identifikovať, ak jej to nepovieš, o aký typ látky ide. Práci cyklus sa prispôsobuje sa na základe hmotnosti a vlhkosti náplne. Opakované váženie váhy ovplyvňujú čas, ako dlho trvá práci cyklus. V závislosti od typu práčky, na displeji buď uvidíš alebo neuvidíš aktualizovaný čas trvania.

praci cyklus pracka_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Prečo teda posledná minúta trvá dlhšie?

Moderné práčky predĺžia poslednú minútu kvôli dodatočným úpravám, ako je zabezpečenie správneho odstreďovania, vyváženia náplne alebo odstraňovania prebytočnej vody. Inými slovami dĺžka poslednej minúty je ovplyvnenou prácou senzorov, ktoré optimalizujú proces až do poslednej chvíle.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.