fosfeny zmolenie oci
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Ľudské telo

Vieš, prečo vidíš rôzne vzorce a farby, keď si požmolíš oči? Spôsobuje to tento fenomén!

Určite sa ti to už stalo. Požmolil si si oči a otvoril si ich, následne si ale krátko videl rôzne vzorce, farby či „červíkov“ alebo iné obrazce, ktoré po pár sekundách zmizli. Rozmýšľal si niekedy nad tým, čo spôsobuje, že vidíš tieto rôzne farby či vzorce? Poďme sa na túto tému pozrieť teraz bližšie.

Tento fenomén, že vidíš rôzne obrazce, je známy aj ako fosfény a má aj vedecké vysvetlenie. Mimochodom, slovo „fosfény“ pochádza z gréckeho „phos“ (svetlo) a „phainein“ (objavovať sa), čo doslovne znamená „objavovanie sa svetla“.

Čo sú to fosfény?

Najprv si ale povedzme, čo sú to vlastne tie fosfény. Ide o vizuálny fenomén, ktorý sa prejavuje ako svetlé body, vlny, farby alebo vzory bez prítomnosti svetla. Môžu byť vyvolané rôznymi stimulmi. Vyvolať ich vieš najjednoduchšie tak, že si mierne pritlačíš na oko.

Nemusíš sa báť, že by ti niečo hrozilo, keď si mierne pritlačíš na oko. Vidieť vzorce a farby pri žmolení očí je bežný jav spôsobený mechanickým tlakom na sietnicu.

modre oci
Zdroj: Amanda Dalbjörn z Unsplash

Vzniknúť ale môžu aj iným spôsobom. Môžu byť napríklad aj sprievodným javom rôznym zdravotných stavov. Mal by si teda spozornieť, keď ich vidíš „len-tak“ bez toho, aby bol na to riadny dôvod.

Ako vznikajú fosfény

Ako sme ti už vyššie povedali, tak za ich vznikom môžu stať rôzne faktory, no najčastejšie ide mechanický impulz.

Keď si požmolíš oči, vytváraš tlak na sietnicu, čo je veľmi citlivá a komplexná vrstva buniek na zadnej strane oka, ktorá zachytáva svetlo a prevádza ho na elektrické signály, ktoré následne putujú do mozgu, vysvetľuje web The Naked Scientists. Stimulovať ich môžeme dokonca aj vtedy, keď máme zatvorené oči. Zaujímavosťou rovnako je, že ľudia so stratou zraku môžu stále zažívať fosfény, keď ich vizuálna kôra je elektricky stimulovaná, čo vedci skúmajú ako možnosť pre zlepšenie zraku slepých​

Tento tlak spôsobuje, že fotoreceptory v sietnici (tyčinky a čapíky) začnú vysielať nepravidelné elektrické impulzy. Mozog tieto impulzy interpretuje ako svetlo a farby, aj keď žiadne skutočné svetlo do oka nevstupuje​.

fosfeny pozmolenie oci
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Fosfény môžu ale vzniknúť aj vtedy, keď nemáš dostatok kyslíku v sietnici. Takáto situácia môže byť spôsobená napríklad tým, že rýchlo vstaneš, čo dočasne zníži krvný tlak a obmedzí sa prísun kyslíka do oka​.

Ako sme ale vyššie spomenuli, tak môže ísť aj o sprievodný jav zdravotného stavu. Fosfény môžu vzniknúť napríklad v dôsledku neurologických stavov, ako sú migrény, epileptické záchvaty, alebo poškodenie sietnice​. Niektoré fosfény môžu byť ale znakom vážnejších zdravotných stavov. Preto nepodceňuj to, keď sa s týmto problémom stretávaš častejšie, než je normálne.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.