obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Veda a technika, Zvieratá

Výskum ukazuje, že DNA žralokov môže byť dôležitým zdrojom informácií v boji s rakovinou u ľudí

Odborníci sa domnievajú, že veľké biele žraloky môžu skrývať tajomstvá liečby rakoviny a iných chorôb súvisiacich s vekom u ľudí, píše portál BBC.

Prvá mapa DNA žralokov bielych odhalila mutácie, ktoré chránia zvieratá pred rakovinou a inými chorobami. Veľké biele žraloky prebývajú v moriach už najmenej 16 miliónov rokov a v najväčšej miere môžu dorásť až do dĺžky 6 metrov a vážiť až tri tony. Počas tejto dlhej doby si vyvinuli schopnosť opraviť si vlastnú DNA. Žraločia DNA je jeden a pol krát väčšia ako tá ľudská, čo znamená, že do žralokov sú zakódované také informácie, ktoré u ľudí v súčasnosti nie sú možné. Vedci dúfajú, že odhalia tieto tajomstvá a použijú ich na liečbu závažných chorôb u ľudí.

Výskum pod vedením tímu vedcov z Výskumného centra žralokov nadácie Save Our Seas na Floride sa zaoberal nestabilitou génov u ľudí. Táto nestabilita je to, čo ľudí robí zraniteľnými voči chorobám súvisiacim s vekom ako je napríklad rakovina.

„Nestabilita genómu je veľmi dôležitým problémom pri mnohých vážnych ľudských chorobách,“ hovorí spoluvedúci štúdie Dr Mahmood Shivji, ktoré dopĺňa doktor Shivji „Stále sa máme veľa čo učiť z týchto evolučných zázrakov, vrátane informácií, ktoré budú potenciálne užitočné v boji proti rakovine a chorobám súvisiacim s vekom a pri zlepšovaní liečby rán u ľudí, keď odhalíme, ako to tieto zvieratá robia.“ Dodáva doktor Shivji.

Veria, že žraloky by tiež mohli pomôcť pri hojení rán a zrážaní krvi, pretože majú schopnosť rýchlo sa zotaviť z vážnych zranení.

Iné štúdie tiež ukazujú, že žraloky sú dokonca dôležité v boji proti globálnemu otepľovaniu, pretože ich lov drží na uzde počet menších tvorov, ktoré produkujú viac oxidu uhličitého.

Pri liečbe tejto zákernej choroby netreba prestávať veriť lekárom

Výskum je však iba v plienkach a je potrebné si uvedomiť, že táto schopnosť žralokov pozmeniť svoju DNA je len odrazovým mostíkom, kam by mohlo úspešné liečenie rakoviny smerovať. Britský ústav pre výskum rakoviny zdôrazňuje, že liečba rakoviny pomocou alternatívnych metód by mohla viesť k neúspešnej liečbe. Niektorí ľudia siahajú po užívaní žraločej chrupavky ako jednej z alternatív, čo tento ústav určite neodporúča. Žraločia chrupavka pochádza zo žralokov ostnatých a kladivohlavých a tvrdenia, že žraločia chrupavka môže liečiť rakovinu, nie sú podložené výskumom. Výskumníci sa zaujímali o chrupavku ako potenciálnu liečbu rakoviny, pretože chrupavka neobsahuje žiadne krvné cievy. Rakoviny vyvíjajú krvné cievy, ktoré im dodávajú živiny a kyslík a pomáhajú im rásť. Niektoré laboratórne štúdie ukázali, že určité zlúčeniny v žraločej chrupavke môžu blokovať rast krvných ciev a teoreticky by to mohlo spomaliť rast rakovinových buniek. Žiadny výskum však nepreukázal, že je to možné aj u ľudí.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.