modre oci
Nezaradené

,,Vyskúšal som už takmer všetko,“ hovorí Maroš, ktorý sa venuje zdravému stravovaniu a alternatívnej medicíne

Maroš Koles je mladý človek, ktorý sa venuje alternatívnej medicíne starej tisíce rokov. Sám na sebe overuje pôsobenie zdravej stravy a pravidelného cvičenia. A napriek tomu, že je vegánom- teda neprijíma živočíšne bielkoviny, má svaly! Jeho samotné telo teda popiera mnoho zaužívaných mýtov…

Ľudia, ktorí ťa poznajú vedia, že sa venuješ zdravému životnému štýlu a jeho osvete. Ako a prečo si sa k tomu dostal?

Aktívne športujem už od svojich deviatich rokov. Najprv to bol futbal, neskôr aj volejbal, beh a posilňovanie. Postupne ma začala zaujímať otázka, ako sa budem lepšie regenerovať, ako budem vytrvalejší alebo silnejší a všetky cesty viedli práve k výžive.

IMG_0198

Na svojej fanpage sa zaoberáš alternatívnou medicínou, ako prichádzaš k príspevkom?

Alternatívna medicína je tu už tisíce rokov a čo je veľmi dôležité – funguje. Je zaujímavé sledovať, ako dnešná moderná veda potvrdzuje účinnosť postupov, ktoré využívali napríklad v takej starovekej Číne. Sledujem svetové kliniky a ich úspechy, sledujem a komunikujem s doktormi z celého sveta, ktorí liečia svojich pacientov pomocou stravy a učím sa od nich. Rád na mojej FB stránke Double Diamond následne zverejňujem medicínske výskumy a štúdie, ktoré publikujú uznávané časopisy ako Lancet, Nature, American Journal of Cardiology alebo Lancet Oncology. Výborné informácie o vplyve alternatívnej medicíny na telo človeka nájdete aj na US National Library of Medicine– v najväčšej svetovej knižnici medicíny.

12079450_503227589839935_5773549327934343874_n

Veľa ľudí má na všetko alternatívne svoj oklieštený názor, ako prijímaš nenávistné komentáre?

Treba si uvedomiť, že momentálne existujú 2 typy medicíny. Je to moderná- konvenčná medicína postavená na liekoch a liečbe tela chémiou a operáciami. Táto medicína neúspešne bojuje s epidémiou obezity, infarktov, cukrovky a rakoviny. Na druhej strane je tu alternatívna, prírodná, rokmi overená medicína, ktorá dokáže len pomocou prírodných postupov vyliečiť aj choroby, ktoré tá moderná považuje za nevyliečiteľné. Takže, ktorá medicína je vlastne alternatívna, a ktorá tá jediná správna?
Komentáre si vždy len prebehnem a na nenávistné nereagujem, pretože, ak sa hádate s hlupákom viac ako minútu, tak sa hádajú už dvaja hlupáci… Ak vidím, že mi niekto v komentári oponuje, ale slušnou formou, tak si s ním veľmi rád vymením názory a vedecké práce, ktoré dokladajú moje tvrdenia.

 

Máš nejaký zaručený prírodný recept na chrípku či bolesť hlavy?

Mám, keďže už viac ako 9 rokov som nebol ani len prechladnutý, a to som mal v detstve katastrofálnu imunitu. James A. Duke, Phd, vyhlásil: „Kurkuma je výkonnejšia v boji s chorobami, bolesťou a zápalmi ako celý rad liekov, samozrejme, pôsobí bez negatívnych vedľajších účinkov.“ Toto žlté korenie využívané v indickej kuchyni má viac ako 600 blahodárnych účinkov na telo človeka (potvrdených vedou). Kokosový olej zase obsahuje kyselinu laurovú, ktorá má protizápalové účinky a chráni telo pred baktériami. Brokolica je tak silná, že sulforafán v nej dokáže obmedziť vznik a rozvoj rakoviny (podľa výskumníkov Ernest Mario a Ah-Ng Tony Kong)… V prírode nájdeme látky, ktoré udržiavajú telo čisté, plne funkčné, vitálne a zároveň slúžia ako výborná prevencia chorôb. Taký zázvor je výborný nie len ako prevencia chrípky, ale aj aktívne s chrípkou bojuje. Tá nemá žiadnu šancu, pokiaľ je vaše telo zvnútra odolné- o tejto problematike pojednáva napríklad Dr. Young v článkoch zameraných na „vnútorný terén“.
Bolesť hlavy je veľmi často spôsobená nedostatkom tekutín a minerálov. Ak sa doplnia a pridáte aj vitamín C, potom bolesť odchádza do jednej hodiny. Výborné zdroje minerálov sú všetky zeleninové a ovocné šťavy a zelená listová zelenina.

IMG_1733

Ako sa stravuješ ty?

Ja som už vyskúšal takmer všetko – veď sa výžive venujem už 11 rokov. Počítal som si kalórie, cykloval sacharidy a prepočítaval makroživiny. Mal som stravu bohatú na mliečne produkty, vysoko bielkovinovú stravu, tiež stravu bohatú na tuk a chudobnú na sacharidy. Momentálne je už tretí rok moja strava rastlinná, bez lepku a živočíšnych produktov.

IMG_1684

Ponúka vegánska strava dostatok živín tvojmu telu?

V rastlinách je ukryté všetko to, čo potrebuje ľudské telo na úrovni buniek, tkanív, orgánov a celých sústav (imunitný systém, lymfatický, srdcovo-cievny, nervový, …) Prírodné plody sú bohaté na dôležité elektrolyty, vitamíny, vápnik, aminokyseliny, enzýmy, antioxidanty alebo zdravý tuk nevyhnutný pre bunkové membrány. Problém je dnešný systém pestovania, ktorý produkuje ovocie a zeleninu s chudobným vitamínovým spektrom a zahráva sa s ich genetikou. Našťastie mám k dispozícií záhradky, takže v lete a na jeseň konzumujem mikroživinami nabité plody bez chémie. V zime je to už horšie, keďže ovocie a zelenina dovážaná cez pol sveta je charakteristická vysokým obsahom pesticídov. Ale ak sa nato pozrieme vedecky, tak vegáni nielen že žijú dlhšie, majú menej chorôb, ale rastlinná strava im výborne formuje postavu a pôsobí ako prevencia chorôb (srdcovo-cievne choroby, cukrovka, rakovina) to potvrdzuje až 87 štúdií zhrnutých v Nutrition Reviews – takže áno, rastlinná strava poskytuje dostatok živín ľudskému telu a napĺňa jeho potreby.

 

Mnoho ľudí tvrdí, že na rast svalov je potrebný veľký prísun bielkovín z mäsa, no ty ako vegan si príkladom, ktorý potvrdzuje opak. Čomu teda, okrem pravidelného cvičenia, vďačíš za svoje svaly?

Na svalový rast má veľký vplyv tréning, metabolizmus, hladiny hormónov, aktivita m-TOR, koncentrácia leucínu v plazme, potréningová regenerácia a, samozrejme, celková výživa. Sval sa prispôsobuje záťaži, ktorú vykonáva najčastejšie. Moje svaly sú výsledok mojich tréningov. Rád kombinujem beh, cvičenie s vlastnou váhou a cvičenie v posilňovni.
Ak by som mal vymenovať potraviny, ktoré mi veľmi pomáhajú napredovať, tak by to bola určite basmati ryža, quinoa, sladké zemiaky, banány, datle, figy, avokádo, konopné semená, mandle, CHIA, ľan, zelená listová zelenina a kokosový olej.

12140646_502132659949428_3711278202040849524_n

Aký bol tvoj dôvod prechodu na takúto stravu?

Bolo to cca pred 3 rokmi. Zo dňa na deň som si povedal že končím so živočíšnymi produktami. Hlavný dôvod je vitalita. Chcem byť vitálny dnes, zajtra, ale aj o 50 rokov. Rastlinná strava spĺňa moje požiadavky. Cítim sa plný energie a šťastný, a to je základ! Samozrejme, veľký bonus je ten, že môj životný štýl má priaznivý vplyv na celý ekosystém a nezabíja nevinné tvory.

Na internete ponúkaš aj e-knihu o vitalite, kde si čerpal svoje vedomosti?

V Ebooku o VITALITE som zhrnul všetky dôležité informácie, ktoré majú priamy vplyv na telo človeka. Venujem sa tam energii, enzýmom, imunite, kyselinám, pH, lepku alebo detoxikácii. Čitateľ tam nájde moje pozorovania a skúsenosti, citácie lekárov a informácie podložené modernou vedou.

12108772_503517769810917_5610818568663177226_n

Pomáhaš druhým ľuďom, ktorí majú záujem prejsť na vegánsku stavu, stratiť tuk či zlepšiť svoj životný štýl?

Áno, je to moja špecializácia. Prekvapuje ma a zároveň teší, že 95% ľudí si žiada vylúčne vegánsky jedálniček, ku ktorému získajú aj môj Ebook, aby bolo ich napredovanie čo najúčinnejšie.

Vegetariánstvo a vegánstvo sa teraz akosi dostáva „do módy“ alebo o tom len možno ľudia začali viac hovoriť… Čo by si odporučil niekomu, kto by chcel s niečím takýmto začať?

Ľudia začali byť viac vnímaví a hľadajú súvislosti. Žijeme vo svete, kde každý druhý človek zomiera na srdcovo-cievne choroby, každý štvrtý na rakovinu a onedlho bude na našom malom Slovensku trištvrte milióna cukrovkárov. Ľudia sa začali pýtať, prečo je to tak, akú rolu hrá strava a či je možné chrániť sa pred rozvojom chronických ochorení. Počet vegánov a vegetariánov rastie z jednoduchého dôvodu– strava bohatá na rastliny slúži ako výborná prevencia, lieči choroby, dodáva energiu a výborne formuje postavu– navyše je extrémne chutná!
Tým, ktorí chcú začať, by som odporúčal nerobiť nič proti svojej vôli. Ak si dajú na obed šalát, len preto, lebo je to trendy, no ten šalát konzumujú s nechuťou a hnevom v srdci, tak žiadny dobrý vplyv tohto jedla na telo nemôžu očakávať. Dôležité je konzumovať jedlá a nápoje, ktoré nám chutia. Veď máme na výber, myslím, že 70 000 jedlých plodov. Strava by mala byť pestrá a vyvážená po stránke mikroživín. Dôležité je pravidelne konzumovať potraviny bohaté na minerály a chlorofyl, ktoré telo alkalizujú. Výborný je tiež pravidelný pôst, prípadne využívať IF – prerušovaný pôst, ktorý má výborný dopad na mozog, imunitu a na celé telo.

IMG_1560

Máš nejakú radu pre našich čitateľov?

Nech sú šťastní, to je základ. Šťastie je však na zdraví vždy závislé, takže si nájdite šport, ktorý vás bude napĺňať a vyživujte pravidelne svoje telo kvalitnými potravinami– je to výborná investícia do vašej budúcnosti!

 

Viac o Marošovi Kolesovi nájdete tu: Double Diamond

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť