Napriek tomu, že vám chceme ponúkať čo najviac seriálov, občas vám ponúkneme aj samostatný článok. V takomto článku sa dnes zameriame na zrkadlá.
1. Zrkadlá a cestovanie časom
Cestovať časom sa dá. Slúžia k tomu takzvané červie diery. Ich veľkosť a stabilita sú však v súčastnosti tak malé, že by nimi neprešlo ani zrnko hrachu. Na dosah ruky nám však je metóda, ktorá by to mohla zmeniť. Všetko čo potrebujeme sú dve zrkadlá vo vákuu umiestenené niekoľko mikrometrov od seba. V prípade, že okolo nie je žiadne elektromagnetické pole, vznikne takzvaný Kazimírov efekt., čo je fyzikálna sila pochádzajúca z kvantového poľa medzi zrkadlami. Výsledkom tohto efektu je sila stabilizujúca červie diery. Vďaka tomuto efektu by sme mohli cestovať časom, problémom však je, že dve zrkadlá veľkosti priemerných rodinných domov zvládnu vytvoriť stabilnú červiu dieru pre teleso veľkosti zrnka šošovice. V prípade, že vedci zistia ako tento efekt zväčšiť možno sa čoskoro dočkáme i cestovania časom…
2. Fantómové končatiny
Zrkadlá neexistujú len v podobe ako ich poznáme. Existuje vzácna neurologická porucha s názvom Fantómova končatina. Ide o poruchu, kedy mozog človeka s amputovanou končatinou či orgánom vysiela signály, signalizujúce stálu prítomnosť orgánu. Táto porucha sa vyskytuje len u častí tela, u ktorých si môže pacientov mozog druhú končatinu takpovediac domyslieť na základe zrkadlového obrazu prítomnej končatiny.
3. Zrkadlá spôsobujú halucináci
Zrkadlá nám vedia vyčarovať zvláštne ilúzie keď sa do nich dívame. Ak mi neveríte skúste si to. Posaďte sa v zatemnenej miestnosti asi jeden meter od zrkadla a dívajte sa doň asi 10 minúť. Aj v prípade, že v miestnosti je tma uvidíte svoj odraz. Niektorí ľudia nevidia v zrkadlách len seba, ale aj iné osoby či dokonca kreatúry. Tento jav je však v niečom aj prospešný – veľa psychiatrov ho využíva pri liečbe schizofrénie.
4. Nie všetci sa spoznajú v zrkadle
To že keď sa pozriete do zrkadla a spoznáte sa je samozrejmé. No nie pre všetkých. Vedci zistili, že deti do 24 mesiacov veku, nedokážu spoľahlivo rozpoznať v zrkadle samé seba. Časť vedcov dokonca vo výskume pokračovala i v krajinách tretieho sveta, kde sa deti v zrkadle nedokázali rozpoznať ani vo veku 6 rokov. Ide však skôr o kultúrne rozdiely, nakoľko v takej Keni predsa len, nie je zrkadlo na každom rohu.
5. V zrkadle sa dokážu rozpoznať len ľudia
Nie len malé deti, ale ani zvieratá nedisponujú schopnosťou rozpoznať svoj odraz v zrkadle. Vedci vykonali experiment, kde nad priezračnú vodu postavili 50 slonov a z týchto 50 slonov až 98 % jedincov podľa chovania nezistilo, že vo vode vidia len svoj odraz. Aby sa výskum potvrdil, presunuli sa vedci ku gorilám, čo sú po človeku najinteligentnejšie tvory. Bohužiaľ ani gorily neprešli experimentom.
6. Zrkadlá na Mesiaci
Astronauti misie Apollo nechali na mesiaci takzvaný Retroreflektor. Ide o špeciálne zrkadlo, ktoré odráža laserové lúče vysielané zo Zeme. NA mesiaci bol zanechaný z dôvodu možnosti sledovať vďaka nemu vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom.
7. Zrkadlá vedia odrážať aj zvuk
V zrkadle sa nemusíme len vidieť ale môžeme sa v nich i počuť. Takéto zrkadlá nazývame akustické zrkadlá. Ich plné využitie sa ukázalo za Druhej svetovej vojny, kedy sme ešte nepoznali radary. Takéto zrkadlá odrážali zvukové vlny nepriateľských lietadiel. Niektoré z nich stoja v Británii dodnes. Napríklad veľké akustické zrkadlo v blízkosti leteckej základni Denge.
8. Zrkadlá odrážajúce veci
Zrkadlá môžu odrážať aj veci. Takéto zrkadlá nazývame atómové zrkadlá. Atómové zrkadlá využívajú fyzici, a odrážajú atómy hmoty rovnako ako bežné zrkadlá odrážajú svetlo. používajú elektromagnetické pole k odrazu neutrálnych atómov.
9. Pravdivé zrkadlá
To, že v zrkadle vidíte svoj obrátený obraz je len očný klam. Existujú však aj zrkadlá, ktoré vám skutočne ukážu ako vás budú vidieť iní ľudia. Používajú sa najmä v kozmetike a ide o takzvané pravdivé zrkadlá. Dve konvenčné zrkadlá sa pred vás umiestnia v uhle 90 stupňov od vás a vy uvidíte 3D odraz.
10. Lámanie svetla
Základný delič svetelných lúčov je vyrobený len z obyčajných z dvoch sklenených hranolov spojených pri základni. Polovica lúčov sa jednoducho odrazí v uhle 90 stupňov a druhá prejde sklom.
Jozef Kotrý / Zdroj