Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že prítomnosť zrkadla v spálni môže negatívne ovplyvniť kvalitu ich spánku. Možno aj ty máš zrkadlo v spálni. Aj keď zrkadlo môžeš považovať za estetický a praktický doplnok interiéru, jeho umiestnenie v spálni môže narušiť tvoj spánok a znížiť kvalitu odpočinku.
Prečo by si nemal mať zrkadlo v spálni?
Zrkadlá odrážajú svetlo. Nemusí ti ale priamo svietiť do očí, aby si sa nevyspal dobre
Jedným z hlavných vedeckých dôvodov, prečo by si sa mal vyhnúť umiestneniu zrkadla v spálni, je jeho schopnosť odrážať svetlo.
Zrkadlá, umiestnené oproti posteli alebo v jej blízkosti, môžu odrážať svetlo z rôznych zdrojov ako napríklad pouličné osvetlenie, mesačné svetlo alebo svetlo z elektronických zariadení. Aj keď ti toto svetlo nemusí svietiť priamo do očí, tak môže ovplyvniť produkciu melatonínu, čo je hormón, ktorý riadi cirkadiánny rytmus. Ide proces, ktorý riadi vnútorné hodiny organizmu a ovplyvňuje fyziologické procesy, ako je spánok, bdenie, uvoľňovanie hormónov, telesnú teplotu a ďalšie.
Melatonín sa prirodzene produkuje v tme a jeho dostatok je nevyhnutný pre hlboký a regeneračný spánok. Keď svetlo narúša tento proces, môže sa ti ťažšie zaspávať alebo sa častejšie počas noci zobudíš, približuje web NeuroLaunch.com.
Zrkadlá tiež môžu zvyšovať mozgovú aktivitu v spánku. V našom podvedomí stále spracovávame vizuálne podnety, aj keď spíme. Štúdie ukázali, že zrkadlo v spálni, ktoré je v zornom poli, môže stimulovať mozgovú aktivitu, čo vedie k fragmentácii spánku. To znamená, že aj keď sa neprebudíš úplne, tvoja mozgová činnosť je dostatočne stimulovaná na to, aby si mal menej kvalitný a menej regeneračný spánok. Mimochodom, rátaš aj ty ovečky, keď nevieš zaspať? Dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, či rátanie ovečiek funguje alebo nie. Zostaneš šokovaný. Vráťme sa ale späť k téme.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje spánok, je schopnosť zrkadiel odrážať pohyb. Dokonca aj keď máš zavreté oči, mozog môže zachytiť zmeny svetla alebo pohybu, ktoré sa odrážajú v zrkadle. Tento podvedomý vnem môže spôsobiť takzvané mikroprebudenia, čo vedie k narušeniu spánkových cyklov a spôsobuje pocit nevyspatosti, aj keď si na žiadne prebudenie nepamätáš.
A čo hovorí spirituálna stránka veci?
Hoci vedecké dôvody hrajú dôležitú úlohu, niektorí ľudia tiež zažívajú psychologické nepohodlie pri pohľade do zrkadla v noci. Kľudne sa to môže diať aj tebe.
Zrkadlo v spálni môže vyvolávať úzkosť alebo nepríjemné pocity, pretože ľudia sú zraniteľní počas spánku a zrkadlo im môže pripomínať ich zraniteľnosť. Napríklad v niektorých prípadoch môže dôjsť k dezorientácii, ak sa počas noci prebudíš a uvidíš svoj vlastný odraz, čo môže v tebe vyvolať nepríjemný pocit či dokonca strach, vysvetľuje web Storables.com.
Z duchovného hľadiska sa v mnohých kultúrach verí, že zrkadlá môžu slúžiť ako portály do iných dimenzií alebo svetov. Niektorí ľudia tvrdia, že zrkadlá môžu umožňovať duchom alebo entitám vstup do priestoru, najmä počas spánku, kedy je ich duša zraniteľnejšia. Táto myšlienka je rozšírená v rôznych tradíciách, ako je feng šuej alebo Vastu Shastra, kde sa odporúča neumiestňovať zrkadlo oproti posteli, aby sa predišlo rušeniu energie a pokoju spánku.
Ak nechceš úplne odstrániť zrkadlo zo spálne, existujú jednoduché riešenia. Zrkadlo môžeš zakryť látkou počas noci alebo ho umiestniť na miesto, kde sa nebude priamo odrážať do tvojej postele. Minimalizuješ tak jeho vplyv na tvoj spánok.
Samozrejme, či dáš na duchovné dôvody, prečo by si nemal mať zrkadlo v spálni necháme už na teba, no tie vedecké, by si si mal riadne preštudovať.