spanok a cas
Jednohubky

4 spôsoby ako bojovať s nespavosťou a nevzdať sa pri tom kávy

Dnešným štandardným postupom pri liečení nespavosti sú rôzne lieky a invazívne zákroky, ktoré majú človeku zabezpečiť spánok. Či je taký spánok to pravé, to asi posúdi každý sám. Existujú však aj iné spôsoby ako si zabezpečiť poriadny nočný spánok a to aj bez toho, aby ste sa museli vzdať kávy.

1

Modré svetlo

Jednou z najčastejších príčin nespavosti je umelé svetlo z technológií. Často je to modré svetlo. Keď je naše telo vystavené takémuto typu svetla, to hovorí nášmu mozgu, že je deň, aj pokiaľ deň nie je.
Toto veľmi narúša spánkový cyklus. Môžete sa tomu vyvarovať napríklad zaobstaraním si okuliarov proti modrému svetlu (pripravte sa na čudný vzhľad). Najnovšie je možné stiahnuť si aplikáciu aj pre mobil a počítač, ktorá sa stará o to, aby v nastavenom čase toto svetlo nerušilo váš odpočinok.

2

Výživové doplnky

Denne musíme prijať rôzne vitamíny a minerály. Medzi tie, ktoré ľuďom najviac chýbajú, patrí horčík. Je omnoho lepšie doplniť si horčík pred spaním. Spôsobí, že zaspíte rýchlejšie, a váš spánok bude osviežujúcejší. Okrem týchto doplnkov existujú rastliny, ktoré vám pomôžu zaspať bez toho, aby ste sa stali na nich závislý. Takými sú napríklad medovka a koreň valeriány lekárskej.

3

Teplé a zimné sprchy

Možno ste počuli o triku s teplou sprchou. Avšak kombinácia so studenou sa ukázala byť ešte efektívnejšia. Aj keď sa to možno zdá ako nepravdepodobné, prechádzaním od studenej vody k teplej môžete dosiahnuť, že telo bude po uložení do postele pripravené na potrebný oddych.

4

Čas spánku

Ľudský mozog beží na cykloch „svetla a tmy“. To znamená, že spánok v rovnakom čase každú jednu noc znamená obrovský rozdiel. Naše telo je prispôsobivý stroj, ktorý vytvára návyky, aby uľahčovali život.
Nie je vždy jednoduché ísť si ľahnúť v rovnaký čas, ale vytvorením čo najväčšej pravidelnosti môžete dosiahnuť veľmi dobré výsledky. Mozog namiesto pomalého „vypínania sa“ okamžite „zhasne“, pretože je zvyknutý, že v tomto čase sa to deje pravidelne.

Chystáte sa tieto tipy vyskúšať? Dajte nám vedieť ako u vás fungovali 🙂

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť