mozog a informacie
Ľudské telo

9 faktov o ľudskom mozgu, ktoré ste možno nevedeli

Ľudský mozog je najzložitejším orgánom nášho tela a pravdepodobne aj najzložitejším výtvorom vesmíru súčasnosti. Je zrejmé, že najväčšie divy sveta vytvorené človekom sú výsledkom mozgu, ktorý má na starosti úžasné funkcie ľudského tela. Mozog so svojou komplexnosťou funguje ako ukladacie zariadenie, ktoré drží v bezpečí spomienky človeka. Vďaka riadiacemu centru centrálneho nervového systému poskytuje mozog ľudskej bytosti dostatočné fyzické a poznávacie schopnosti. Toto je len niekoľko úloh, ktoré má ľudský mozog na starosti. Najzaujímavejšie fakty sú však väčšine ľudí menej známe.

1.
Ľudský mozog je jediný orgán v tele, ktorý nemá nervy ako také, napriek tomu, že funguje ako riadiace centrum pre centrálnu nervovú sústavu. Zjednodušene povedané, ľudský mozog necíti žiadnu bolesť.

2.
Ľudský mozog spotrebováva najväčšiu časť celkovej energie, ktorá je vyrobená v tele. Na spresnenie, mozog spotrebuje 20% energie, napriek tomu že stelesňuje iba 2% celkovej váhy tela. Energia je životne dôležitá pre zachovanie zdravých mozgových buniek a pre podnecovanie nervových impulzov.

3.
Počet neurónov prítomných v mozgu je približne 100 miliárd, čo je asi 15-krát viac ako celkový počet ľudí žijúcich na zemi. Tento vysoký počet neurónov zvyšuje schopnosť spracovávať údaje.

4.
Mozog je považovaný za „najtučnejší“ orgán ľudského tela. Približne 60% mozgu sa skladá z tuku, čo predstavuje najvyššiu koncentráciu tuku prítomnej v jednom orgáne v zdravom tele. Okrem toho, 75% celkovej hmoty mozgu tvorí voda, ktorá reguluje rôzne funkcie.

5.
Mozgová kôra je časťou ľudského mozgu, ktorá tvorí približne 76% mozgu a v porovnaní s inými zvieratami je najväčšia.

6.
Mnohí veria, že dokážeme využiť iba 10% mozgu. Je to vraj mylná predstava, lebo každá časť mozgu má nejakú známu funkciu.

7.
Na začiatkoch tehotenstva sa neuróny dokážu množiť takou rýchlosťou, že za minútu ich vznikne 250 000.

8.
Asi 15-20% (750 ml) celkového srdcového výdaja je smerovaných do mozgu každú minútu.

9.
Energia spotrebovaná mozgom je približne 25 wattov, čo je dostačujúce na rozsvietenie žiarovky.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť