Vedci skúmajúci úlohu dopamínu u alkoholikov a prišli s prekvapujúcimi dôkazmi, ktoré môžu pomôcť vysvetliť, prečo sa alkoholici ťažko svojej „drogy“ vzdávajú.
Rovnako, ako mnoho iných drog, alkohol stimuluje produkciu dopamínu. U alkoholikov sa však toto vylučovanie spomaľuje, preto potrebujú piť viac.
Čo sa teda deje v mozgu alkoholikov, ktorí sú na liečení? Výskumníci začali tým, že skúmali mozgové tkanivo zosnulých alkoholikov. Bolo zistené, že ich mozgy mali menej konkrétneho typu dopamínového receptora ako bežné mozgu- zvané D1 receptory, teda miest na membránach nervových buniek, ku ktorým sa viaže dopamín.
U alkoholikov teda výrazne klesá vylučovanie dopamínu, ktorý hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu. Dopamín je všeobecne spájaný so systémom príjemných vnemov a s motiváciou k rôznym aktivitám. V určitých častiach v mozgu sa uvoľňuje pri prirodzených príjemných aktivitách, ako je napríklad príjem potravy, sex alebo fyzická aktivita.
V závere však vedci prišli na to, že čím dlhšie alkoholik nepije, tým stúpa hladina dopamínu v mozgu, stúpa však až tak, že to nie je obvyklé.
img: .BillionPhotos.com/Shutterstock