Keď sú myši vystavené chronickému, pretrvávajúcemu stresu, ich lymfatický systém prejde fyzickými zmenami, vďaka ktorým sa ich telom rýchlejšie a jednoduchšie rozširuje rakovina.
Hoci štúdia zatiaľ nebola aplikovaná aj na ľuďoch, tento objav predstavuje veľký krok smerom k pochopeniu, ako stres (ktorý bol dlho spájaný s vývinom rakoviny) pomáha uniknúť nádorovým bunkám.
Čo je však dôležitejšie, vedci už našli liek ako to zastaviť a momentálne sa testuje na ženách s rakovinou prsníka.
Erica Sloan z Monash Univesity v Austrálii, povedala BBC News, že niekto, komu bola práve diagnostikovaná rakovina, by sa nemal vystavovať stresu. Ten totižto neovplyvňuje len duševnú pohodu, ale tiež vývoj nádoru.
Existujú dva spôsoby, ktorými sa rakovina šíri telom. Buď cievami alebo lymfatickým systémom, ktorý predstavuje sieť ciev a kapilár, cez ktoré je tekutina z tkanív odvádzaná späť do krvného obehu. Ako náhle sa odvedie, môžu sa vytvoriť smrteľné, sekundárne nádory. Preto je dôležité, aby sa proti rakovine začalo bojovať čo najskôr po jej diagnostikovaní.
Vedci vedia, že stresové hormóny môžu zvýšiť tvorbu ciev, čo poskytuje rakovinovým bunkám viac potenciálnych únikových ciest. Ale doteraz nebolo jasné, či ovplyvňujú aj lymfatický systém.
Aby to zistili, tím dohliadal na skupinu myší, ktorá bola vystavená extrémnemu stresu. Ten výskumníci prirovnávajú k pocitom niekoho, kto sa nemôže vyrovnať s pomermi, v ktorých žije, počas veľmi dlhej doby. Napríklad, ak sa niekto stará o svojho chorého príbuzného bez dostatočných finančných prostriedkov (nehovoríme o strese počas jedného dňa napríklad niekde v kancelárii).
Zistili, že u vystresovaných myši sa rozširovala rakovina rýchlejšie ako u ich pokojných vrstovníkov. Boli schopní dokázať, že to bolo spôsobené stresovým hormónom, adrenalínom, ktorý aktivoval sympatický nervový systém (SNS), aby zvýšil tvorbu lymfy.
Nejde len o to, stresový hormón totiž fyzicky mení lymfatické cievy odvedením nádorov, čo umožňuje rakovinovým bunkám rýchlejšie uniknúť aj do iných častí tela.
Na gif obrázkoch môžete vidieť, čo sa deje v lymfatickej cieve, ktorá nie je ovplyvnená stresom (hore) a ktorá je pod tlakom chronického stresu(dole). Malý biely kruh zobrazuje časticu, ako je napríklad potencionálna nádorová bunka:
Ale máme dobrú správu – výskumníci použili betablokátor nazvaný propranolol, ktorý zabraňuje rozširovaniu rakoviny. Ten je v súčasnej dobe na trhu.
Keďže sa propranolol používal už roky, výskumníci sa rozhodli vziať veci do rúk a krok po kroku sa spätne pozreli na štúdie, aby zistili, či existuje nejaký náznak toho, že betablokátory celý čas nevedomky spomaľovali šírenie rakoviny.
Po preskúmaní údajov takmer tisícky pacientov s rakovinou prsníka v Taliansku sa prišlo na pár zaujímavých výsledkov. Sloan pre ABC povedala, že keď preskúmali priebeh liečby počas obdobia siedmych rokov, zistilo sa, že u tých, ktorí brali betablokátory bolo preukázaných oveľa menej nádorových buniek, ktoré sa presúvali do lymfatických uzlín a potom sa rozširovali do ďalších orgánov ako napríklad pľúca. Takže efekt, ktorý bol spozorovaný u myší sa dá podporiť aj takto klinicky.
Vedci momentálne vykonávajú pilotnú štúdiu v Melbourne používaním propranololu na skupine žien trpiacich rakovinou prsníka. Dúfajme, že to naozaj funguje, pretože mať lacný a jednoduchý spôsob, ako znížiť riziko šírenia rakoviny by bola obrovská výhra.
img: RAJ CREATIONZS/Shutterstock.com