Večná otázka medzi milovníkmi zvierat. Má vás radšej váš pes alebo mačka. Ide zo strany psa o prejavy lásky, alebo len čistú závislosť od ľudí. A naopak, ignorovanie zo strany mačky je prejavom menšej lásky, alebo len dokazuje jej nezávislosť.
Keď prídete po nejakom čase domov, váš pes neskrýva nadšenie. Krúti chvostom, vyskakuje na vás, olizuje vás. Majitelia mačiek sa dočkajú oveľa vlažnejšieho privítania, ak vôbec nejakého. Je možné, že sa dostaví nejaké mňaukanie alebo pradenie, ale to je pravdepodobne mačka hladná. Ak sa vrátite z dlhej dovolenky, mačka môže reagovať, že vás ani nepozná. Akoby bola znechutená a urazená z toho, že ste ju na tak dlhú dobu opustili.
Mačky lásku zrejme len predstierajú
Pravdou je, že ľudia majú špeciálny vzájomný vzťah so psami. Historici sú presvedčení, že pes bol prvýkrát domestikovaný už 30-tisíc rokov pred n.l. a počas milénií sa pomaly prispôsoboval správaniu ľudí, čo z neho postupne urobilo najlepšieho priateľa človeka.
Domestikácia mačiek prišla oveľa neskôr, asi okolo roku 7500 pred n.l. takže je pravdepodobné, že mačky si ešte stále zachovávajú svoju nezávislosť, čo psom už chýba. Navyše psy, ako zvieratá žijúce vo svorkách, obľubujú spoločnosť oproti mačkám, ktoré sú viac samotárske. Verdant ailurophiles, čiže milovníci mačiek, budú namietať, že ich mačky ich milujú rovnako ako iných ľudí psy, len to neprejavujú tak okato. Argumentujú to tým, že mačky sú hrdé a dôstojné stvorenia a prejavenie oddanosti a radosti ako je to u psov je pod ich úroveň.
Mačky vyšperkovali svoju schopnosť podriadiť si ľudí a urobiť z nich iba zdroj obživy.
Jednoducho nie sú schopné ponúknuť človeku toľko lásky ako psy. Lásku jednoducho len predstierajú, aby sme ich nakŕmili. Ale ja to naozaj tak?
img: via montrealdogblog.com
Za všetko môže oxytocín
Vedci sú presvedčení, že na debatu, ktorá je tu roky, poznajú konečne odpoveď. Za všetko vraj môže hormón oxytocín známy ako hormón lásky. Oxytocín sa vytvára v mozgu vtedy, keď cítime oddanosť k niekomu alebo niečomu. Je vylučovaný do krvného obehu ženy počas pôrodu a dojčenia a tak pomáha vytvárať pevné puto medzi matkou a dieťaťom. Oxytocín u človeka stúpne až o 60% v momente, keď zazrie milovanú osobu.
Niekoľko štúdií poukazuje nato, že u psov sa vylučujú väčšie množstvá oxytocínu v spoločnosti ich pánov. Ale ako sú na tom mačky? Tiež je ich oxytocín v rovnakých hodnotách ako u psov. V dokumente BBC odvysielanom vo februári urobili odborníci pokus. Zobrali vzorku slín psov a mačiek pred hraním a po hraní sa s ich pánmi po dobu 10 minút. Porovnali množstvá oxytocínu, aby zistili aké veľké sú rozdiely.
Psy nás majú radšej
Výsledky ukázali, že u psov sa po hre zvýšili hodnoty až o 57,2 percenta pričom u mačiek len o 12 percent. Toto vyzerá ako celkom dôveryhodný dôkaz, že psy nás majú radšej ako mačky. Päťkrát viac, aby sme boli presní.
img: via cdn.sheknows.com
A čo viac, iba u polovice mačiek sa hodnoty oxytocínu zvýšili oproti normálu. To znamená, že niektorým mačkám sú ich páni úplne ľahostajní.
Majitelia mačiek, ak začínate mať podozrenie, že je vašej mačke jedno, či ste živí alebo mŕtvi, pokiaľ dostáva ona svoj prídel jedla, asi nebudete ďaleko od pravdy.
img: via tes.com