Asi sa pýtate ako je možné, že obyčajná váha vašej prikrývky môže vyriešiť problémy so stresom, úzkosťou či nespavosťou. Narušený spánkový cyklus vytvára množstvo problémov a rozhodí váš bežný režim počas dňa. Trpí vaša produktivita a aj vaše zdravie.
Stimulácia tlakom je terapia podobná napríklad masáži, má fyzické aj psychologické prínosy. Počas výskumov sa ukázalo, že aj jemné dotyky zasahujú nervový systém, väčší tlak je tak príjemnejší a upokojujúci. Ťažšie prikrývky na spanie sa využívajú aj ako súčasť terapie pre deti prežívajúce poruchy zmyslového vnímania, úzkosť, stres alebo autizmus. „V psychiatrickej liečbe sú ťažšie prikrývky jedným z našich najsilnejších nástrojov na pomoc ľuďom, ktorí sú uzkostliví, nahnevaní alebo strácajú nad sebou kontrolu,“ hovorí o spôsobe liečby terapeutka Karen Moore.
Ako to teda funguje?
Taká prikrývka s väčšou váhou pôsobí na telo ako objatie. Tlak totiž pomáha upokojiť nervový systém. Je to úplne bezpečný spôsob liečby problémov so spánkom či relaxáciou a to celkom bez liekov. Mnohé nemocnice aj psychiatrické liečebne túto metódu využívajú, aby pacienti boli pokojnejší a spali hlbokým spánkom. Tlak podporuje produkciu serotonínu, čo nám zlepšuje náladu. Ten sa prirodzene premieňa na melatonín a naše telo je pripravené na spánok.
Špeciálne prikrývky sú naplnené plastovými guličkami, aby bola ich váha rovnomerne rozložená. Tlak potom pôsobí na receptory celého tela, ich stimuláciou sa telo cíti bezpečne a mnohé štúdie dokazujú, že sa týmto spôsobom skutočne zvyšuje produkcia serotonínu. V roku 2008 priniesli vedci nové poznatky o tom, že u pacientov, ktorým bola ponúknutá táto terapia sa znížili prejavy úzkosti. Výsledky boli opäť potvrdené v roku 2012.
Nejde však len o problémy so spánkom – depresia, agresivita aj bipolárna porucha, všetky sú prepojené s nízkou hladinou serotonínu v mozgu, čomu môže napomôcť jednoducho spanie pod ťažkou perinou. Tá pomáha aj ľuďom prežívajúcim traumu či paranoju.