Keď sa povie Provensálsko, väčšina z nás si pravdepodobne vybaví voňavú levanduľu a provensálske bylinky, slnkom zaliate vinice, možno aj slnečnicové polia v prívetivej stredomorskej krajine francúzskeho vidieka, to všetko spojené s uvoľneným životným štýlom jeho obyvateľov, evokujúcim večne prázdninovú atmosféru. A práve vďaka týmto atribútom sa provensálsky štýl života a teda aj bývania stal obľúbenou inšpiráciou bytových dizajnérov a všetkých, ktorí si želajú túto atmosféru preniesť do svojich domovov.
Provensálsky alebo tiež francúzsky vidiecky štýl sa začal samostatne presadzovať v priebehu 19. storočia, kedy sa svojimi typickými prvkami postupne vymedzil voči jednotnej estetike diktovanej Parížom. Tzv. francúzsky mestský štýl bol oveľa elegantnejší a pompéznejší a stále menej tak vyhovoval potrebám bývania na vidieku.
Provensálsky štýl sa ako taký sa vyznačuje jednoduchou eleganciou a hojným využívaním prírodných materiálov – svoje miesto tu má kameň, drevo aj terakota, tepané železo, jemné prírodné tkaniny. To všetko zahalené do teplých, akoby slnkom vyblednutých farieb. Výsledkom je útulný, ľahko nostalgicky ladený interiér, ktorému však nechýba vkus aj uvoľnenosť zároveň.
Ako na farby v provensálskom štýle
Provensálsky štýl zďaleka nie je len o odtieňoch levandule. Naopak – farebná paleta tohto štýlu je veľmi pestrá a je preto extrémne dôležité vedieť, aké odtiene a ich kombinácia vybrať k navodeniu tej správnej atmosféry. Typické farebné odtiene vychádzajú z prirodzených tónov provensálskej krajiny a obvyklého stavebného materiálu, ktorým je kameň. Steny pôvodných kamenných domčekov v Provensálsku často zostávajú neomietnuté a dávajú tak vyniknúť prirodzenej šedo-zlato-žltej farbe kameňa. Na stenách, ktoré sú omietkou opatrené, sa potom najčastejšie objavuje výmaľba vo veľmi svetlých, akoby slnkom vyšisovaných odtieňoch okrovo žltej, šedomodrej a olivovo zelenej. Čisto biela farba sa príliš nepoužíva, jej odtiene natónované do krémova, smotanova či zlatava však už možné sú a nemusíte sa báť ich v interiéri použiť.
Svoje miesto v provensálskej palete má aj červená a modrá farba – obe sa, spoločne so sýtejšími tónmi vyššie spomínaných farieb, uplatnia hlavne na doplnkoch a menších nábytkových kusoch. Pekne vyzerá kombinácia týchto dvoch farieb so smotanovou alebo krémovou – vytvoríte tak interiér vo francúzskych národných farbách. Naopak levanduľová – hoci by to tak mohlo na prvý pohľad vyzerať – nie je tradičnou farbou provensálskeho interiéru. Levanduľová kytica vo váze alebo zavesená nad dverami vám preukáže oveľa lepšiu službu ako napr. stena vyvedená v tejto farbe. Ak hovoríme o výmaľbe, za zmienku stojí ešte jedno špecifikum, ktoré často v provensálskom interiéri nájdeme. Steny niekedy bývajú v dolnej tretine vymaľované sýtejšou, tmavšou farbou. Pôvodný, rýdzo praktický zámer ochrany exponovanej časti steny pred zašpinením sa tak stal zaujímavým estetickým prvkom, ktorý sa pri súčasnom dekorovaní s obľubou využíva. Nerovnosti či drobné nedokonalosti stien nie sú vôbec na škodu – skôr naopak, niekedy sa k dosiahnutiu väčšej autenticity dokonca používajú špeciálne maliarske techniky, ktoré tieto „nedokonalosti“ napodobňujú. Vhodným dekorom na stenu sú aj kamene a tehly – skúste ich využiť napríklad na jednej stene alebo jej časti v kuchyni či kúpeľni, prípadne nimi obložiť krb.
Čo dať na podlahu?
Typickou podlahovou krytinou v provensálskeho interiéri je jednoznačne dlažba. Najčastejšie sa stretneme s terakotovými dlaždicami (ak chcete byť úplne autentickí, použite tie v tvare šesťuholníka) v teplých hnedých, oranžových či červených tónoch a s dlažbou kamennou v zlatistých odtieňoch vápenca. Veľa možností dekorovania ponúkajú aj farebné vzorované cementové dlaždice – môžete sa s nimi pohrať a vytvoriť na podlahe (prípadne aj stene) bordúru, deliacu linku medzi zónami v miestnosti alebo napríklad vzorovaný „ostrovček“ pod jedálenským stolom. V provensálskom interiéri nie je podlaha z dlažby výnimkou ani v miestnostiach, kde by sme ju obvykle neočakávali – napr. v obývacej izbe alebo spálni. Okrem estetického hľadiska je použitie dlažby aj rýdzo praktické – je veľmi trvanlivá a jednoduchá na údržbu. Na druhej strane sa jej ďalšia výhoda – totiž chladivý efekt – v našich klimatických podmienkach tak neuplatní – preto ani s podlahou drevenou v provensálskom dekorovaní rozhodne neurobíte chybu.
Nábytok v provensálskom štýle
Tradičný provensálsky nábytok je z dreva, najčastejšie orechového, ale aj dubového alebo brestového. To je buď ponechané vo svojej prírodnej podobe, alebo prelakované do modrošedých a svetlo zelených tónov. V provensálskych kamenných domoch nájdeme tieto farby aj na drevených okeniciach a dverách a nie je dôvod, prečo neskúsiť túto menej tradičnú farebnosť aj vo vašom interiéri – pre začiatok napríklad na vchodových dverách. Drevený nábytok sa tiež často opatruje bielou alebo krémovou patinou.
Tradičnými nábytkovými kusmi provensálskej domácnosti sú drevené stoličky s vypletanými sedákmi a vysokými „rebríkovými“ operadlami. Pokiaľ však nežijete vo Francúzsku, takú stoličku pravdepodobne zoženiete len ťažko, namiesto toho teda bez obáv vybavte svoju jedáleň drevenými stoličkami so sedákmi polstrovanými. Tie vám zaistia pohodlie a dodajú interiéru punc francúzskej elegancie. Sedenie môžete doplniť aj klasickou drevenou lavicou, ktorá obzvlášť vo vidieckom interiéri bude pôsobiť veľmi štýlovo.
Ďalej by sme nemali zabudnúť na pevný drevený stôl s ľanovým obrusom či prestieraním. V štýlovom provensálskom domove by nemala chýbať ani klasická drevená skriňa alebo almara, či už ponechaná v prírodnej tmavo hnedej farbe dreva alebo pretretá do modrošedých či krémových tónov. Skriňu môžete využiť nielen na obvyklé ukladanie oblečenia alebo bielizne, ale upraviť ju napríklad ako knižnicu, umiestniť do nej elektroniku alebo vystaviť zbierku porcelánu, ak má presklené dvierka. Svoje miesto v interiéri ála Provence majú aj ďalšie starožitné nábytkové solitéry ako príborníky, zásuvkové komody a bielizníky či staré truhlice. Pokiaľ nemáte vhodný kúsok v rodinnom dedičstve, skúste sa poobzerať v antiku a na trhu sú aj vydarené repliky.
V spálni vytvoríte provensálsky štýl veľmi jednoducho vhodne zvolenou posteľou. Máte na výber hneď niekoľko možností – veľmi tradičné sú postele z čierneho železa alebo na bielo lakovaného kovu, časté sú aj kovové postele s tzv. nebesami či jednoduchým baldachýnom, chybu neurobíte ani spálňou z masívu. Provensálsky interiér nie je nikdy nábytkom zahltený ani zbytočne prezdobený dekoráciami, len tak je možné zachovať mu ľahkosť a uvoľnenosť.
Doplnkom kraľuje keramika
Provensálsko je domovom mnohých keramických dielní, kde dodnes vznikajú originálne misy a misky, taniere, hrnčeky aj džbány z glazovanej keramiky. Tá je obvykle jednofarebná v tradičných žlto-okrových alebo tmavších zelených tónoch, nájdeme aj keramiku tónovanú do modra, hneda a tehlovo červena. Bez týchto doplnkov nebude žiadny interiér vo francúzskom vidieckom štýle úplný, rozmiestnite ich teda do svojho domova a hlavne sa neobávajte ich používať. Zaobstarajte si celý jedálenský servis, ovocie, rovnako ako ďalšie nevyhnutné kuchynské suroviny ako cesnak alebo cibuľu uložte do veľkej keramickej misy a niekoľko najkrajších tanierov zaveste nad dvere, kde ich budete mať stále na očiach.
Zdobenie priestoru nad dverami je vôbec veľmi typickým prvkom dekorovania vo francúzskom vidieckom štýle. Okrem tanierov môžete nad dvere zavesiť napr. starý ručne maľovaný kachlí, dobové fotografie, drobné olejomaľby alebo kúsok látky s provensálskou potlačou v starých patinou opatrených rámčekoch, dekoratívny drevený ornament zo starého kusu nábytku, ktorý už doslúžil, dekoráciu z tepaného kovu a samozrejme skôr spomínanú usušenú levanduľu (tá sa bude hodiť najmä v spálni k navodeniu pokojného spánku) – fantázii sa v tomto prípade medze nekladú.
Medzi ďalšie typické doplnky, ktoré nájdu svoje miesto predovšetkým v štýlovej kuchyni, patria úžitkové predmety z dreva (krájacie dosky, debničky od vína), prútené úložné košíky a hlavne preslávené slamené nákupné koše, ktoré môžete tiež využiť kukladanie.
A čo osvetlenie? Podobne ako v štýle vintage budú hlavnými favoritmi závesné a stolné lampy s kovovými alebo keramickými tienidlami v kuchyni či pracovni, v obývačke a spálni môžete potom použiť jednoduché lampičky s tienidlami textilnými, k videniu sú často aj ozdobné lustre so sklenenými ovesmi, inšpirované štýlom Ľudovíta XIV. Na terasu alebo pod okno môžete umiestniť veľké kovové lampáše a spríjemniť si večery svetlom sviečok.
Bytový textil v provensálskom štýle
Tkaniny hrajú v dekorovaní v provensálskom i francúzskom štýle ako takom hlavnú úlohu. Závesy, vankúšiky, obrusy, prestierky a látkové obrúsky, posteľná bielizeň a prešívané prikrývky alebo sedáky a čalúnenie – to všetko by rozhodne nemalo v interiéri chýbať. A aké látky sú pre tento dekor typické? Na jednej strane tu nájdeme tradičné pestrofarebné potlače bavlneného plátna s motívom z rastlinnej a živočíšnej ríše (obľúbený je motív levanduľového kvetu alebo včely, ktorá je od napoleonských čias akýmsi regionálnym symbolom) a ďalej jemnejšie nepravidelné kvetinové motívy, ktoré viac pripomínajú zámocký štýl. Na druhej strane spektra sú potom jednofarebné ľanové a bavlnené textílie v prírodných tónoch, ktoré môžu byť dozdobené výšivkou, prešitím alebo čipkou. Textílie v neutrálnych tónoch budú vhodné predovšetkým tam, kde chcete docieliť viac súčasného vzhľadu a tiež v interiérov mestských. Na vidieku a na chalupe sa zase lepšie uplatnia pestrejšie vzory, ktoré môžete doplniť aj prúžkom alebo kockou. Len si dajte pozor, aby ste nepoužili farieb príliš veľa, vždy je vhodnejšie zvoliť kombináciu dvoch základných farieb, ktorých sa budete držať. Či už zvolíte pestrofarebné dekorovanie alebo elegantnejší jednofarebný štýl, textíliami rozhodne nešetrite.
Na záver je však dobré si uvedomiť, že tento štýl, hoci je veľmi lákavý a páčivý, nemusí svedčať každému interiéru. Pretože vychádza z atribútov vidieckeho prostredia, nebude sa dobre vynímať v modernej novostavbe, prípadne v paneláku. Pokiaľ v takomto priestore bývate a napriek tomu túžite po atmosfére Provensálska, bude lepšie sa nepúšťať do zložitých a nákladných rekonštrukcií a uspokojiť sa s doplnkami, ktoré vám ju pripomenú. Najviac populárne sú napríklad zostavy obrazov, ktoré krásne navodia túto atmosféru napríklad v obývačke. Na druhú stranu sa nemusíte tohto štýlu vzdávať, ak nebývate práve vo vidieckom dome či nevlastníte starú chalupu. Pri rešpektovaní hlavných zásad zariaďovania v provensálskom štýle nie je vôbec ťažké dosiahnuť vytúžený efekt aj v meste.