pes stena
Veda a technika, Zvieratá

Prežívajú mladé psy pubertu ako tínedžeri? Pozrite sa, na čo prišli vedci

Dnes vieme, že osobnosť psa ovplyvňuje viacero faktorov vrátane toho, kde vyrastá. No jedným z ďalších hlavných faktorov, ktoré určujú jeho osobnosť, je plemeno. Niektoré sú viac tvrdohlavé a iné zas menej. Ďalšie psy sú zas živšie, zatiaľ čo iné radšej leňošia. Svojim spôsobom sa podobajú na nás oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Mnoho majiteľov psov vám povie, že ich kedysi dobre vychované šteňa začalo byť „náročné“ okolo veku šesť až dvanásť mesiacov. Mohlo by sa zdať, že je to obdobie vzdoru, resp. puberta. Prežívajú aj psy toto obdobie, ktoré je typické pre deti vo veku okolo desiateho až pätnásteho roku života?

Áno, aj psy prežívajú pubertu

Štúdia zverejnená výskumníkmi z Newcastle University a University of Nottingham (via theconversation.com) potvrdzuje to, čo mnohí tušili, a to, že psy majú obdobie zníženej poslušnosti voči svojim majiteľom. Inými slovami, prežívajú obdobie puberty. Štúdia tiež poukazuje na fascinujúcu interakciu medzi pubertou u psov a typom pripútanosti, ktorú pes prejavuje voči svojmu majiteľovi.

Všetky cicavce (vrátane ľudí a psov) prechádzajú obdobím zvaným adolescencia, keď sa dieťa vyvíja v dospelého jedinca, a to nielen z hľadiska správania, ale aj z hľadiska reprodukcie. Puberta je proces, v ktorom sa zvieratá dostávajú do reprodukčne zrelého stavu, pričom správna zrelosť nastáva oveľa neskôr, na konci adolescencie.

Adolescencia je dlhé obdobie zmeny, počas ktorého sa časti detského mozgu premenia na dospelý mozog. Počas tohto času je premena nášho neurónového obvodu riadená dramatickými hormonálnymi zmenami a priamo ovplyvňuje správanie. Zmeny v správaní, ktoré vidíme u dospievajúcich ľudí, zahŕňajú zníženú schopnosť ovládať svoje impulzy a emócie, zvýšenú podráždenosť a rizikové správanie. Adolescencia u ľudí začína vo veku osem až deväť rokov a končí v polovici dvadsiatich rokov. Puberta, ktorá nastáva uprostred adolescencie, je obdobím, ktoré zvykneme považovať za „dospievanie“.

Výskum nám ukazuje, že adolescencia je zraniteľným obdobím pre vzťahy medzi rodičmi a deťmi, pričom nie je nič výnimočné, keď sa počas puberty v oveľa väčšej miere naťahujeme s našim okolím vrátane rodičov.

Adolescencia u psov

Vzťah majiteľa a psa má veľa podobností s vzťahom rodiča a dieťaťa, pričom je založený na podobných behaviorálnych a hormonálnych mechanizmoch pripútania. No obdobie dospievania je jedno z najmenej preskúmaných období vývoja psov, pričom existuje málo vedeckých dôkazov o tom, ako sa správanie psov v tomto čase mení.

Na základe toho, čo vieme o neurologickom vývoji cicavcov a ako adolescencia u ľudí ovplyvňuje vzťah medzi rodičmi a deťmi, výskumníci predpokladali, že adolescencia psov (ktorá zvyčajne začína medzi šiestym a deviatym mesiacom veku) by mohla byť zraniteľným obdobím pre vzťahy medzi psami a ich majiteľmi. Puberta by mohla mať zvláštny vplyv na dynamiku psa a jeho majiteľa kvôli súperiacim túžbam žiť s rodinou a hľadať a rozmnožovať sa s inými psami. Znamená to, že ak vás váš domáci miláčik v tomto veku neposlúcha, tak za to môžu hlavne hormóny, ktoré ho menia v dospelého jedinca.

Sledovaním skupiny šteniat výcvikových psov počas ich prvého roka vedci skúmali, či vzťahy medzi psom a majiteľom budú v adolescencii paralelné s vzťahmi medzi rodičmi a deťmi v niekoľkých konkrétnych ohľadoch.

Podobnosti s ľuďmi

Výsledky práce vedcov zdôrazňujú tri špecifické spôsoby, ako sa vzťahy medzi psom a majiteľom v adolescencii podobajú vzťahom medzi rodičmi a deťmi.

Psy prejavujú zvýšené konfliktné správanie, ktoré je charakterizované zníženou poslušnosťou počas puberty. Dôležité je, že táto znížená poslušnosť sa prejavuje len voči opatrovateľovi. V prípade správania sa k cudzím osobám, sa správajú menej konfliktne. Táto sociálne špecifická neposlušnosť môže slúžiť na testovanie sily vzťahu medzi psom a jeho opatrovateľom s cieľom obnoviť bezpečnú pripútanosť.

Ako sa očakávalo z výskumov vzťahov medzi rodičmi a deťmi v tomto období, psy s neistejšou pripútanosťou k svojim opatrovateľom, mali najmenšiu pravdepodobnosť poslúchať svojho opatrovateľa počas puberty.

Ako posledná paralela s ľudskou biológiou, fenky dosiahli reprodukčnú zrelosť skôr, ak mali neistejšie pripútanie k svojim opatrovateľom. Stali sa reprodukčne dospelými (indikované tým, keď mali prvýkrát „ruju“) skôr, ak mali neistejšie väzby so svojimi opatrovateľmi.

Ide o prechodné zmeny, ktoré sa zvrátia

Najdôležitejšie, čo majitelia psov musia vedieť, je, že tieto zmeny správania boli prechodné. Do veku 12 mesiacov sa správanie psov vrátilo k stavu pred pubertou alebo sa vo väčšine prípadov zlepšilo.

U psov, podobne ako u ľudí, sa zdá, že pubertálne správanie existuje, ale netrvá dlho. To je dôležité, aby si to noví majitelia psov uvedomili, pretože bohužiaľ adolescencia je vrcholným vekom, keď sú psy opustené a končia v útulkoch pre zvieratá. Je tiež veľmi dôležité, aby majitelia nepotrestávali svojich psov za neposlušnosť alebo sa od nich v tomto období nevzdávali a nevylučovali ich, pretože by to pravdepodobne zhoršilo problémové správanie v budúcnosti, ako sa to deje u ľudí.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.