Pravdepodobne ste už sledovali kriminálny seriál, kde sa policajnému vyšetrovateľovi podarilo chytiť páchateľa trestného činu vďaka odtlačkom prstov. Možno vás krátko na to napadlo, nemohol to byť predsa len niekto iný, niekto, kto má rovnaké odtlačky? Moderná identifikácia odtlačkov prstov sa od svojho vynálezu v 19. storočí opierala o predpoklad, že skúmaním odtlačkov prstov osoby je možné túto osobu identifikovať s istotou a s vylúčením všetkých ostatných. Technicky je to možné, no pravdepodobnosť, že by sa to stalo, je 1 ku 64 miliardám, vysvetľuje portál univerzity Washington State University.
Ani jednovaječné dvojčatá nemajú rovnaké odtlačky
Keď na ulici stretnete jednovaječné dvojčatá, tak si poviete, že sú na chlp rovnaké. No aj keby tak vyzerali, tak verte, že drobné rozdiely medzi nimi nájdete. Jedným z takýchto rozdielov sú končeky prstov. Dôvod spočíva v jedinečnom spôsobe, akým každému rastie koža ešte pred narodením a deje sa to aj napriek tomu, že vyrastali v rovnakom čase a v identickom bruchu.
Odtlačky prstov čiastočne určuje DNA, ale…
Elson S. Floy z Washington State University vysvetľuje, že neexistuje jediný exaktný dôvod pre dizajn vašich odtlačkov. Namiesto toho, vaše unikátne odtlačky prstov sú výsledkom génov, ktoré ste zdedili a prostredia, v ktorom ste sa vyvíjali.
Je vysoko pravdepodobné, že ak majú trecie hrebene prstov vašich rodičov určitý smer či tvar, tak ho zdedíte aj vy. Pre tých, ktorí nevedia, tak trecie hrebene sú vlastne odtlačky prstov. Rastú v rôznych prevedeniach, ako sú oblúky alebo špirály. Je tam ale jedno podstatné ale, vďaka ktorému, budete mať aj napriek všetkému odlišné odtlačky.
Gény nám dávajú základný dizajn, hovoria, kedy a ako majú rásť. No ešte predtým, ako sa narodíme, tak strávime časť života ako plod v matkinom lone. Počas tohto procesu sa formuje vnútorná vrstva kože a vonkajšia vrstva kože. Odborne sa tieto vrstvy kože volajú dermis a epidermis. V miestach, kde sa tieto vrstvy stretávajú, sa objavujú trecie hrebene, ktorých vývoj a rast je riadený génmi. Tieto vrstvy však nerastú rovnako rýchlo pre každý plod. Ak jedna vrstva buniek rastie rýchlejšie, môže sa natiahnuť a stiahnuť ostatné. A zároveň, deď sa plod pohybuje v matkinom lone, ich prsty sa môžu trieť o stranu maternice.
„Odtlačky prstov človeka sa tvoria v maternici na základe kombinácie génov a faktorov prostredia.“
Môže sa zdať, že tieto drobné sily, ktoré tlačia na kožu, sú bezvýznamné, no opak je pravdou. Spoločne formujú smer rastúcich hrebeňov, čoho výsledkom je, že každý jednotlivec má unikátne odtlačky prstov. Nehovor viac o tom, že ako plod, sa vyvíjame každý v mierne odlišnom prostredí, čo ešte viac znižuje šancu, že by niekto na druhej strane planéty mal rovnaké odtlačky prstov.
Prečo vlastne máme odtlačky prstov?
To, prečo sa nám vyvinuli odtlačky prstov, môžeme len hádať. No aj ďalšie primáty, ktoré lozia po stromoch, pracujú s rôznymi nástrojmi a podobne, majú unikátne odtlačky prstov. Vedci sa domnievajú, že hrebene na končekoch prstov sa nám vyvinuli preto, aby nám poskytli akúsi textúru, ktorá nám pomáha lepšie uchopiť drsné alebo klzké veci.