zvraskavene prsty vo vode
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo sa zvráskavejú končeky prstov vo vode a zvyšok nášho tela nie?

Pravdepodobne sa vám to už stalo, že ste sa kúpali vo vani a zostali ste tam dlhšie, než je bežné. Napríklad 30 minút alebo hodinu. No potom, ako ste vyšli z kúpeľne von, tak ste mali končeky prstov na rukách a nohách pokrčené a rozmočené, hoci ostatné časti tela pokryté kožou, boli bez zmien. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo sa to deje? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie spolu s portálom wonderopolis.org, ktorý upozornil na túto tému.

Prečo zvráskavejú končeky prstov vo vode?

Možno ste to nevedeli, ale na pokožke tela nájdeme rôzne prirodzené oleje, ktoré sú produkované mazovými žľazami v koži. Tieto oleje zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia a funkcie kože. Okrem iného tieto oleje pôsobia ako „plášť“, po ktorom steká voda, keď ste pod sprchou. To je napríklad dôvod, prečo voda bleskurýchlo steká z našich rúk, keď si ich umývame.

Ak ste vo vode krátku dobu, tak tieto oleje majú tendenciu udržať sa na tele. Keď sa ale kúpete dostatočne dlho, tak ich zmyjete. Akonáhle tieto oleje odstránite z povrchu kože, tak sa voda začne vsakovať do vonkajšej vrstvy vašej pokožky.

Možno sa teraz pýtate, prečo nevyzerajú naše telá ako „vráskavec“, keď sa tieto oleje zmyjú a sme dostatočne dlho vo vode. Odpoveď je, že vonkajšia vrstva kože na prstoch našich rúk a nohách, je odlišná od vonkajšej vrstvy kože na zvyšku tela. To je dôvod, prečo nemáte po kúpeli napríklad zošúverené brucho rovnako, ako je to v prípade končekov prstov.

Táto vrstva kože, ktorú nájdeme na končekoch našich prstov, sa volá epidermis. Epidermis sa skladá z niekoľkých vrstiev buniek, ktoré majú rôzne funkcie. Jednou z hlavných vrstiev je Stratum corneum. Táto vrstva kože obsahuje odumreté bunky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu. Tieto bunky tvoria ochrannú bariéru, ktorá chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi, ako sú baktérie, vírusy a chemické látky. No zároveň sú schopné nasávať vodu ako špongia, zatiaľ čo tenšie vrstvy kože na zvyšku tela sú vodou menej ovplyvnené.

Keď máte teda zvráskavené prsty po kúpeli, tak vaše končeky prstov sú v skutočnosti nasýtené vodou. Keď epidermis začne napučiavať, ťahá pod ňou živé vrstvy kože. Na rozdiel od mŕtvej povrchovej vrstvy, sú hlbšie vrstvy pevne spojené s vláknami v pokožke a nenapučiavajú. Opuch vonkajších vrstiev a vťahovanie hlbších vrstiev je to, čo spôsobuje výskyt vrások po tom, čo ste strávili nejaký čas vo vani.

Mimochodom, ak by vás zaujímalo, kedy vám začnú vráskavieť končeky prstov, tak sa tak začne diať už po približne 3,5 minúte vo vode, ktorej teplota je okolo 40 Celzia stupňov. Svoje maximálne „nasatie“ vodou, končeky prstov dosiahnu približne po pol hodine.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť