zvierata pojedaju svoje mlade
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo zvieratá požierajú svoje mláďatá? Tento fenomén je vo zvieracej ríši pomerne rozšírený a toto sú dôvody, prečo to robia

Pravdepodobne sa vám už viackrát stalo, že sa pozerali na nejaké zviera a hovorili ste si „prečo robí to, čo práve robí“. Niekedy sa nám správanie zvierat môže zdať čudné. Napríklad psy sa zvyknú pred vykonaním veľkej potreby niekoľkokrát otočiť. Nerobia to ale len tak pre zábavu. Ide o evolučný inštinkt, aby sa uistili, že im nehrozí nebezpečenstvo. Toto je ale len jeden z viacerých dôvodov.

Prejdime ale teraz k ďalšej zaujímavej téme. Možno ste už videli na vlastné oči alebo prinajmenšom v nejakom dokumentárnom filme, že zvieracia matka zjedla svoje mláďatá. V ľudskom svete ide o niečo nepredstaviteľné, hoci treba povedať, že sa to v minulosti dialo, no v tom zvieracom, ide o pomerne časté správanie. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo to robia?

Prečo niektoré zvieratá požierajú svoje mláďatá?

Tento fenomén sa odborne nazýva filiálny kanibalizmus a opisuje situáciu, kedy rodič pojedá svojho potomka. Existuje viacero dôvodov, prečo sa to deje. Poďme sa ne nižšie spolu pozrieť s portálom scienceabc.com.

Nutričné potreby a energetická bilancia

Vynosiť mláďatá a samotný pôrod nie je len tak. Matky sú často energeticky vyčerpané, pričom potrebujú doplniť kalórie, aby prežili a mohli sa starať o zvyšok svojho potomstva. Toto je časté napríklad u medveďov, kde matky môžu zjesť slabšie mláďa, aby získali nutričnú podporu potrebnú na prežitie a starostlivosť o ostatné mláďatá.

Reprodukčné výhody

Vo zvieracej ríši, keď partnerka „získa“ nového partnera, tak nový partner môže zabiť predchádzajúce mláďatá. Toto správanie sa často deje u levov. Ak sa pýtate prečo, tak je to z dôvodu, aby zabezpečili, že samice sa znovu stanú plodnými a môžu sa s nimi spáriť. Tento proces zabezpečuje, že nové mláďatá budú mať genetickú výhodu nového samca​.

Eliminácia slabých jedincov

Nie je žiadnym tajomstvom, že náš svet je „umelým“, no príroda býva drsná. V ľudskej spoločnosti, keď niekto potrebuje pomoc, tak sa mu dostane, minimálne teda tá základná. Vo zvieracej ríši ale platia iné pravidlá. Zvieratá, ktoré sa narodia slabé alebo s nízkymi šancami na prežitie, môžu byť zjedené svojimi rodičmi, aby zvyšné zdroje mohli byť efektívnejšie použité na podporu silnejších potomkov.

Získanie výhody

Napríklad vtáky sú často videné, ako zabíjajú vajcia ďalších vtákov a pojedajú ich s cieľom, aby ich potomstvo menej súťažilo o obmedzené zdroje, ktoré majú k dispozícii.

Rovnako ale, samice často zabíjajú svoje deti, keď nevedia obstarať dostatok potravy pre všetkých potomkov. Nemenej často svoje mláďatá rodičia zabíjajú a zjedia, keď sú zranené. Robia to napríklad škrečky.

Stres a životné podmienky

Stresové podmienky, ako je nedostatok potravy alebo nevhodné životné prostredie, môžu tiež viesť k tomu, že zvieratá požierajú svoje mláďatá. Cieľom rodičov v tomto prípade je, aby zabezpečili vhodnejšie podmienky pre zvyšné potomstvo.

Selektívne zabíjanie

Viacero expertov rovnako hovorí, že zvieratá zabíjajú a požierajú svoje mladé, aby prežili tie najschopnejšie jedince. Zväčša tak usmrtia jedince, ktoré nedospievajú dostatočné rýchlo alebo normálnym tempom. Zvieratá tak zabezpečujú, že ich potomstvo bude silnejšie a zdravšie vrátane ďalšej generácie potomstva.

Aké zvieratá zabíjajú a požierajú svoje mladé?

Ak sa pýtate, ktoré zvieratá zabíjajú svoje mladé a požierajú ich, tak vedzte, že ich je kvantum. Ide o pomerne bežné správanie mnohých druhov. Medzi tie najznámejšie ale patria napríklad polárne medvede, mačky, krysy, levy, škrečky, tigre a dokonca aj niektoré druhy žralokov.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.