kava
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Toto sú dôvody, prečo by si mal piť kávu. Asi ani netušíš, ako vplýva na tvoje telo. Toto všetko by si mal vedieť

Vedel si, že káva patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete? Len pre zaujímavosť, každoročne sa vypije 400 miliárd šálok kávy na celom svete,. Nejde ale o najpopulárnejší nápoj na svete, hoci sa to môže zdať. Samozrejme, dominuje voda, za ňou je ale čaj. Podľa štatistík sa na celom svete ročne spotrebuje približne 6,3 milióna metrických ton čaju. Keď to premeníme na šálky, tak to znamená, že každý rok sa vypije približne 2 až 3 bilióny šálok čaju.

Vráťme sa ale späť ku káve. Určite vieš, že káva obsahuje kofeín. Samozrejme, ak to s ním preháňaš, tak to nie je dobré. Kofeín ťa „nakopne“ približne po 10 až 20 minútach po tom, ako ho prijmeš. Podľa niektorých štúdií, je 6. šálka kávy denne (pozn. u kávy s 75 miligramov kofeínu) u zdravého človeka zlomovou, kedy začína kofeín mať negatívne účinky. Samozrejme, platí to za situácie, že neprijímaš kofeín aj z iných zdrojov.

Prečo by si mal piť kávu?

Existuje kvantum prác vedcov, ktoré hovoria o pozitívnom účinku kávu, píše web theconversation.com. Napríklad, že zlepšuje zdravie srdca a zdá sa, že šálka kávy denne, je dobrý nápad aj pre zdravie tvojho mozgu, môže ti dokonca dopomôcť predchádzať duševným chorobám.

Pre začiatok je potrebné uviesť, že káva obsahuje pomerne veľa živín. Typická osemuncová šálka kávy, čo je približne 240 mililitrov, poskytuje malé množstvo vitamínov B – riboflavínu, kyseliny pantoténovej, tiamínu a niacínu – ako aj minerálov draslík, mangán a horčík.

Nehor viac o tom, že káva je bohatou aj na antioxidanty.

Káva sa vo všeobecnosti pokladá za stimulant. Preto ju mnohí obľubujú hlavne ráno, prípadne krátko po obede, kedy prirodzene ide na nás únava. Je to hlavne pre kofeín, ktorý blokuje mozgový inhibičný neurotransmiter adenozín, ktorý podporuje spánok a potláča vzrušenie.

Z dlhodobého hľadiska, ak to s kávou nepreháňaš a piješ ju v rozumnom množstve, môže znížiť riziko vzniku mnohých chronických ochorení.

Kardiovaskulárne ochorenia

Ide napríklad o schopnosť znížiť riziko srdcových chorôb a mŕtvice. Pitie jednej až dvoch šálok kávy denne môže znížiť riziko srdcového zlyhania, ukazujú štúdie. Treba ale podotknúť, že hovoríme o všeobecnej populácii. Ak patríš k ľuďom, ktorí trpia rôznymi zdravotnými ťažkosťami, tak by si mal konzumáciu kávy konzultovať s doktormi. Napríklad u ľudí s ťažkým krvným tlakom (160/100 mm Hg alebo vyšším), môže konzumácia kávy navodiť zdravotné ťažkosti.

Cukrovka 2. typu

Tam ale benefity kávy nekončia. Rovnako dokáže zvýšiť schopnosť tela spracovať glukózu, čím sa zníži riziko vzniku cukrovky 2. Viacero prác vedcov ukázalo, že ľudia, ktorí konzumujú viac kávy, majú nižšiu pravdepodobnosť vzniku tohto typu cukrovky.

Choroby pečene

Okrem toho, sa zdá, že káva pomáha chrániť pečeň. Bežná káva aj bez kofeínu sa spája so zdravšími hladinami pečeňových enzýmov a konzumenti kávy majú výrazne nižšie riziko cirhózy pečene a rakoviny pečene.

Neurodegeneratívne ochorenia

Možno by ťa to nenapadlo, ale kofeín je taktiež spojený s nižším rizikom rozvoja Parkinsonovej choroby a môže pomôcť ľuďom s týmto ochorením lepšie zvládať svoje pohyby. Taktiež môže pomôcť znížiť riziko Alzheimerovej choroby a ďalších foriem demencie.

Duševné zdravie

To, že káva v primeranom množstve má na naše telo viacero pozitívnych účinkov, ak ju pijeme s mierou, už asi vieš. Rovnako ale prispieva aj k duševnej pohode. Štúdie ukazujú, že konzumenti kávy majú nižšie riziko depresie, pričom niektoré ambicióznejšie prácu naznačujú o 20 % znížené riziko depresie.

Pijani kávy sa dožívajú vyššieho veku

Zaujímavosťou rovnako je, že ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, majú tendenciu žiť dlhšie. Tento efekt bol najvýraznejší medzi ľuďmi, ktorí si počas sledovaného obdobia konzumácie kávy po dobu 12 až 13 rokov dopriali denne štyri až päť šálok kávy. Tento efekt je pravdepodobne spôsobený kumulatívnymi benefitmi, ktoré prináša konzumácia kávy.

Káva nie je ale všeliek, treba ju piť s rozumom

Objektívne ale treba povedať, že hoci káva má viacero pozitívnych účinkov, tak môže mať aj negatívne dopady. Nadmerný príjem kofeínu môže napríklad viesť k nervozite, úzkosti či poruchám spánku. Taktiež treba povedať, že niektorí ľudia sú viac citliví na kofeín ako iní. Znamená to, ako pri každej zložke stravy je kľúčové nájsť rovnováhu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.