syndrom vybuchujucej hlavy
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Syndrómom vybuchujúcej hlavy možno trpíš aj ty. Určite si ho už zažil, len si nevedel, o čo ide

Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme boli zdraví a cítili sa fit. Niekedy je ale náročnejšie zaspať, než by sa mohlo zdať. Môže za to aj fenomén známy ako „Syndróm vybuchujúcej hlavy„. S veľkou pravdepodobnosťou si už zažil.

Čo je to syndróm vybuchujúcej hlavy?

Syndróm vybuchujúcej hlavy, skrátene EHS, je relatívne neznámou, no zaujímavou spánkovou poruchou, ktorá môže spôsobiť náhle a hlasné zvuky alebo pocity výbuchu v hlave počas prechodu medzi bdelým stavom a spánkom. Hoci tento syndróm môže byť desivý, nie je nebezpečný a nespôsobuje žiadne fyzické poškodenie. Je to len nepríjemné, keď zaspávaš.

Ľudia postihnutí týmto syndrómom vybuchujúcej hlavy často opisujú tento zážitok ako náhly zvuk výbuchu, blesku, streľby, hromu alebo iného hlasného zvuku v hlave, píše web sleepfoundation.org.

Epizóda obvykle trvá menej ako sekundu a je sprevádzaná pocitom strachu, zrýchleným tepom, pocitom úzkosti a niekedy aj svalovým zášklbom. Po takejto epizóde môže mať človek problémy s opätovným zaspatím, ale zaujímavé pritom je, že nedochádza k žiadnej fyzickej bolesti či zraneniu.

Čo spôsobuje tento fenomén?

Presná príčina vzniku tohto syndrómu nie je známa, ale existuje niekoľko teórií. Jedna z hypotéz hovorí o náhlom zvýšení aktivity senzorických neurónov v mozgu, čo môže spôsobovať tieto vnímané zvuky.

Ďalšie teórie sa zameriavajú na dysfunkciu v štruktúrach vnútorného ucha alebo na abnormálne spracovanie pozornosti počas prechodu medzi spánkom a bdelosťou. Niektorí odborníci tiež predpokladajú, že EHS môže byť prepojený s migrénou alebo ako vedľajší účinok pri náhlom vysadení niektorých liekov, napríklad antidepresív alebo benzodiazepínov, ktoré sa používajú na liečbu úzkosti.

EHS sa môže vyskytovať u ľudí všetkých vekových kategórií, ale výskumy naznačujú, že je častejší u žien a môže byť spojený so stresom alebo únavou.

Je možné túto spánkovú poruchu liečiť?

Diagnóza tohto syndrómu sa stanovuje na základe symptómov a rozhovoru so špecialistom na poruchy spánku. Na vylúčenie iných príčin, ako je nočná epilepsia alebo iné spánkové poruchy, môže lekár odporučiť testy ako monitorovanie spánku, magnetickú rezonanciu alebo elektroencefalografiu.

Väčšina prípadov syndrómu nevyžaduje špecifickú liečbu, pretože nejde o nebezpečný stav. Lekári často pacientov ubezpečujú, že ich stav nie je spojený s vážnym zdravotným problémom. V niektorých prípadoch, ak sú symptómy veľmi rušivé a obťažujúce, môžu byť predpísané lieky používané na liečbu epilepsie, na srdcové ochorenia, antidepresívum alebo lieky na obsedantno-kompulzívnu poruchu, približuje web clevelandclinic.org.

Prognóza pre ľudí so syndrómom vybuchujúcej hlavy je veľmi dobrá. Väčšina pacientov zistí, že ich problémy časom úplne vymiznú, najmä ak sa riadia odporúčaniami na zlepšenie spánkových návykov a znižovanie stresu. Medzi tieto odporúčania patrí dodržiavanie pravidelného spánkového režimu, techniky na zmiernenie stresu, ako je joga či meditácia a vyhýbanie sa kofeínu a iným stimulantom pred spaním. Aj napriek hrôzostrašnému názvu je syndróm vybuchujúcej hlavy našťastie neškodnou spánkovou poruchou.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.