pes chuchanie zadku_1
Zdroj: Vedelisteze.sk
Zaujímavosti, Zvieratá

Vieš, prečo si psy ovoniavajú zadok, keď sa stretnú? Toto pre nás čudesné správanie má logické vysvetlenie

Správanie psov je pre mnohých z nás častokrát záhadou. Medzi také čudné správanie napríklad patrí, že sa niekoľkokrát otočia predtým, ako vykonajú veľkú potrebu. Jedno z vysvetlení je, že ide o „dedičstvo“ po vlkoch, čím sa uisťujú, že naokolo nie je žiaden iný predátor. To ale nie je jediné (pre nás) čudné správanie.

Ak vlastníš fenku či psíka, dobre vieš, že vzájomné oňuchávanie, predovšetkým ich zadnej časti tela, zadku, je určitou formou zoznámenia a komunikácie. Napadlo ťa však niekedy, prečo tak psy robia a aké informácie sú schopné týmto spôsobom o druhom psíkovi získať? Poďme sa nižšie na túto tému spolu spozrieť.

Prečo si psy oňuchávajú zadok, keď sa stretnú?

Hoci sa ti tento rituál vzájomného oňuchávania zadkov u psov môže zdať zvláštny, pre psy je toto správanie dôležitým spôsobom, ako získať informácie o druhom jedincovi. Tento proces má významné biologické aj sociálne opodstatnenie a je výsledkom jedinečných čuchových schopností psov.

pes a cuch_2
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ako získava pes informácie a čo mu napovedia?

Základom tohto správania sú špeciálne chemické látky produkované v análnych žľazách psov. Štúdia publikovaná na portáli PubMed Central vysvetľuje, že tieto žľazy obsahujú sialové kyseliny a ďalšie antimikrobiálne látky, ktoré vytvárajú špecifické pachové stopy každého jedinca. Je to niečo ako „odtlačok prsta“ u ľudí.

Tieto výlučky nesú jedinečné informácie o jednotlivcovi, vrátane jeho zdravotného stavu a identity.

Psy dokážu prostredníctvom oňuchávania identifikovať tieto chemické správy, ktoré im poskytujú údaje, aké nie sú pre ľudský čuch dostupné. Vďaka tomu si dokážu veľmi rýchlo urobiť obraz o inom psovi, čo pomáha v ich sociálnej interakcii.

Toto správanie zohráva dôležitú úlohu v socializácii psov

Toto správanie je pre psy prirodzené a umožňuje im vytvárať si medzi sebou vzťahy. Psy prostredníctvom tohto rituálu nielenže identifikujú, kto je kto, ale tiež zisťujú, či sú jedinci, s ktorými sa stretnú, potenciálne priateľskí alebo nepriateľskí. Oňuchávanie tak umožňuje obojstranné spoznanie bez agresívnych prejavov, čím sa psy vyhýbajú zbytočným konfliktom.

Navyše, psy, ktoré sa poznajú a sú si blízke, sa často takto vítajú, čo môže byť prejavom vzájomného rešpektu a dôvery. To ale nie je všetko.

Taktiež treba povedať, že  toto správanie je častejšie pri prvých stretnutiach alebo po dlhšom čase odlúčenia medzi psami.

Psy tak dokážu rozpoznať zdravotné zmeny u iného psa

Výlučky z análnych žliaz sú pre psy nielen identifikačným znakom, ale aj zdrojom dôležitých informácií o tom, čo pes jedol, aké je jeho pohlavie, vek a emocionálny stav.

Tieto informácie im pomáhajú orientovať sa v spoločenskom prostredí a prispôsobiť svoje správanie voči iným jedincom. Tento mechanizmus im slúži ako spôsob ochrany a udržiavania sociálnej štruktúry. Psy dokážu dokonca rozoznať, či sa už s daným jedincom stretli, čo im uľahčuje nadväzovať a udržiavať vzťahy s ostatnými psami.

Okrem sociálnej funkcie má oňuchávanie aj zdravotné prínosy. Psy sú schopné zachytiť pachové signály, ktoré naznačujú zdravotné zmeny u druhých jedincov. To môže byť dôležitým mechanizmom pre identifikáciu chorôb a ochorení, čím sa psy dokážu vyhnúť kontaktu s potenciálne infikovaným jedincom. Evolučne je toto správanie výhodné, pretože zabezpečuje zdravie celej skupiny a znižuje riziko šírenia infekčných ochorení.

Nabudúce, ak budeš svojho domáceho miláčika odťahovať od zadku iného psa, tak to nerob a spomeň si na to, že aj toto je pre neho spôsob komunikácie s inými psíkmi a je úplne prirodzený. Je to niečo ako sociálne siete pre nás, cez ktoré sa zoznamujeme a nadväzujeme priateľstvá. Pozor si však musíš dať na to, aby sa toto správanie nieslo v pozitívnom duchu a nedošlo náhodou k šarvátke.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.