verejne toalety
Fakty, Jednohubky, Zaujímavosti

Aké špinavé sú verejné toalety v skutočnosti? Toaletná doska je oproti tomu nič!

Doma je doma, no keď to na nás príde vonku, tak inú možnosť, ako navštíviť verejné toalety, nemáme. Niekedy sú nablýskane ako z katalógu, inokedy nie. Mnohí ľudia majú „strach“ sadnúť si na WC dosku v domnienke, že je plná nečistôt a baktérií. Paradoxne, WC doska je jedno z najčistejších miest na verejných toaletách.

WC doska je oproti iným povrchom na verejných toaletách super čistá

Toaletné sedadlá sú zvyčajne vyrobené z hladkých, neporéznych materiálov, ako je napríklad plast alebo porcelán. Hladký povrch neumožňuje baktériám ľahko sa uchytiť a rozmnožovať sa.

Rovnako treba povedať, že baktérie, hlavne tie z ľudského čreva, potrebujú k životu vlhké a teplé prostredie. Toaletné sedadlá sú ale väčšinou chladné a suché. Inými slovami, toto prostredie nie je prívetivé pre baktérie.

Okrem iného, WC dosky sú jedno z najčastejšie čistených miest na verejných toaletách. Aj doma, keď upratujete, najviac sa sústreďujete na miesta, ktoré je vidno, keď vstúpite do miestnosti. Myslíte si, že upratovačky, ktoré sa starajú o čistotu toaliet, sú v tomto iné, ako vy? Určite nie.

Taktiež treba povedať, že mnoho ľudí si dáva na sedadlo toaletný papier, aby znížili priamy dotyk s WC doskou, čo rovnako prispieva k nižšiemu množstvu baktérií.

Rovnako treba podotknúť, že ľudská koža funguje ako prirodzená bariéra proti baktériám a vírusom. Pokiaľ nie sú na koži otvorené rany, je veľmi nepravdepodobné, že by baktérie prenikli cez neporušenú kožu a spôsobili infekciu. Obávať by sme sa mali skôr toho, čoho sa dotýkame rúk, lebo tie používame na to, aby sme poškrabali, požmolili si oči, a niektorí z nás strkajú svoje prsty aj do nosa, samozrejme len vtedy, keď ich nikto nevidí.

Tieto miesta, ktorých sa dotýkame, sú na tom oveľa horšie

Ako sme už spomínali, tak oveľa horšie sú na tom veci, ktorých sa dotýkame.

Dávkovače toaletného papiera, utierok a uterákov

Podľa výskumu, dávkovače toaletného papiera môžu obsahovať až 150-krát viac baktérií ako toaletné sedadlá, približuje web Infection Control Today​. Týchto miest sa často dotýkané rukami, čo prispieva k ich vysokej kontaminácii. Pokiaľ ide o zásobníky na papierové utierky, zistilo sa, že tieto majú v priemere viac ako 50-krát viac baktérií ako typická záchodová doska pre verejnú toaletu.

Kľučky dverí a splachovacie páky

Prejdime si teraz ale „cestu“ z toalety. Potom, ako vykonáte potrebu, tak stlačíte páčku, aby ste spláchli. Tak túto páčku chytá prakticky každý. Rovnako, pri každom spláchnutí, vyšplechnú drobné nečistoty z toalety, ktoré sa usadia všade naokolo.

klucka od dveri

Zdroj: Vedelisteze.sk

Tlak spláchnutia totiž spôsobuje, že mikročastice baktérií vystreľujú a môžu pristáť na povrchoch po celej miestnosti naokolo. Pre lepšiu ilustráciu, ako následky takéhoto spláchnutia vyzerajú, si môžete pozrieť nižšie video.

V závislosti od toho, na akú štúdiu natrafíte, tak kľučky môžu mať 10 až 30-krát viac baktérií ako sedadlo na sedenie.

Umývadlové batérie a dávkovače mydla

Prejdime teraz do „predsiene“, kam väčšina z nás smeruje po toalete, aby si umyla ruka. Pravdepodobne aj vy siahnete najprv po mydle z dávkovača, potom pustíte vodu, pomydlíte si ruky a umyjete. Poviete si, že toto miesto musí byť čisté, no nie je tomu tak. Výskumy ukazujú, že tieto povrchy sú často pokryté baktériami z kože a fekálnymi baktériami, ktoré sa tam dostávajú prostredníctvom špinavých rúk alebo aerosolu vytvoreného splachovaním toalety, približuje web discovermagazine.com. Len pre zaujímavosť, niekoľko štúdií a odborníkov uvádza, že umývadlá môžu obsahovať až 200-krát viac baktérií než toaletné sedadlá.

umyvadlo

Zdroj: Vedelisteze.sk

Podlahy okolo toaliet

Možno to aj vy robíte, že chodíte na toaletu so smartfónom, a potom, keď sa čistíte, tak si ho položíte na zem. Jednoduchá rada znie, nerobte to! Podlahy okolo toaliet sú totiž tiež veľmi kontaminované. Tieto miesta môžu obsahovať rôzne druhy baktérií, vrátane tých z pôdy, ktoré sa na podlahu dostanú so špinavou obuvou​.

Podľa výskumov je možné, že podlahy obsahujú až 200-krát viac baktérií ako toaletné dosky.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť