Naše emócie môžu ovplyvňovať naše zdravie viac, ako sme doteraz možno tušili. Predovšetkým silný a dlhotrvajúci hnev môže prispieť k zhoršeniu už existujúcich zdravotných problémov. Emócia hnevu rezonuje v celkom našom tele a to počnúc kardiovaskulárnym systémom až po nervový systém.
„Po celý deň a celý týždeň a celý mesiac aktivujeme tieto systémy v časoch frustrácie alebo hnevu, ktorý vám v krátkodobom horizonte môže pomôcť v núdzovej situácii,“ uviedol kardiológ Ilan Shor Wittstein z nemocnice Johns Hopkins v Baltimore. „Ale z dlhodobého hľadiska by to mohlo byť dosť škodlivé pre to, ak sa tieto neurohormonálne systémy aktivujú tak často,“ dodal.
Emócia hnevu môže mať vplyv na tepny, ktoré dodávajú krv v srdci, ako aj na elektrický systém srdca a na samotný srdcový sval. Navyše, ak už máte diagnostikovaný vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol alebo arytmiu, stávate sa zraniteľnejšími voči náhlemu infarktu. Tu môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku, zúženiu krvných ciev a následne k uvoľneniu zápalových buniek imunitným systémom, čo môže viesť k prasknutiu plaku vo vnútri koronárnej artérie. Ak sa navyše vytvorí zrazenina a zamedzí sa prívodu krvi v tejto časti srdca, môže nastať spomínaný srdcový infarkt.
Aké ďalšie orgány sú hnevom postihnuté?
Existuje prepojenie našich emócii s rôznymi orgánmi v našom tele a inak tomu nebude ani v prípade žalúdka. Hnev rovnako ako aj iné negatívne emócie môžu vyvolať žalúdočné ťažkosti, malabsorpciu potravy a stratu chuti do jedla.
„Črevný trakt sa skladá zo svalového tkaniva a je inervovaný nervami. Takže ak máte veľmi vysoký výdaj adrenalínu, žalúdok a črevá budú mať hypermobilitu,“ povedala doktorka Orli R. Etingin, ktorá pôsobí ako internistka v medicínskom centre NewYork-Presbyterian/Weill Cornell. „Budete mať kŕče, budete mať hnačku, pretože tam sú svaly nadmerne aktivované,“ upresnila pre nytimes.com.
S rastúcim hnevom môžu rásť i zápalové procesy v tele
Negatívne emócie sú silne spojené s vyššou úrovňou zápalu v tele a dysfunkčnými reakciami imunitného systému, ktorého úlohou je útočiť na potenciálne hrozby pre telo zápalovými bunkami. Ak je hnev chronický, tieto ukazovatele zápalu sa zvyšujú a ak aj nemáte zrovna v tele infekciu, zápalové bunky môžu začať napádať zdravé bunky.
Štúdia z roku 2019 skúmala 226 starších dospelých počas jedného týždňa a zistila, že tí, ktorí mali vyššiu úroveň hnevu, mali vyššiu úroveň zápalu a vyššie riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka alebo niektoré druhy rakoviny.
Taktiež neustále držanie hnevu v sebe môže negatívne vplývať na naše každodenné návyky a ovplyvniť zdravie iným spôsobom. Hnev si ľudia častokrát kompenzujú nezdravým životným štýlom vrátane fajčenia, zvýšenej konzumácie alkoholu či prejedania sa, čo sa z dlhodobého hľadiska negatívne odrazí na celkovom zdraví, píše self.com.