stres a hnev_titulka
Ľudské telo, Veda a technika

Čo je kľúčom k tomu, aby ste ventilovali hnev, keď vás niekto vytočí do nepríčetna? Mnohí robia presný opak, čo by mali spraviť!

Pravdepodobne aj vám sa už stalo, že vás niekto vytočil do nepríčetná. V takomto momente sa vo všeobecnosti odporúča, aby ste sa niekoľkokrát zhlboka nadýchli alebo počítali do desať, kým budete reagovať. No rovnako sa hovorí aj to, že by ste mali ventilovať hnev, napríklad výkrikom či inou podobnou aktivitou, ktorá má potenciál vám zvýšiť tep ešte viac. Ktorá metóda je ale lepšou, aby ste hnev vypudili z vášho tela a mysle čo najskôr? Na túto problematiku sa bližšie pozreli vedci Ohio State University.

Ako sa môžete efektívne zbaviť hnevu?

Výskumníci analyzovali viac ako 150 štúdií, ktoré zahŕňali cez 10-tisíc respondentov a došli k zaujímavým záverom.

Štúdiu viedla Sophie Kjærvik (postdoktorand na Virginia Commonwealth University), ktorá sa pozrela spolu s kolegami na problematiku toho, ako sa môžeme efektívne zbaviť hnevu. Čiastočne ju k tejto práci inšpirovala rastúca popularita takzvaných „zúrivých miestností“. Ide o miestnosti, do ktorých si môžete kúpiť vstup, a môžete v nich rozbiť všetko, čo tam je, aby ste ventilovali svoj hnev. Funguje to ale?

Kjærvik hovorí, že podkladom pre ich prácu bola Schachter-Singerova dvojfaktorová teória, ktorá predpokladá, že emócie vznikajú na základe dvoch faktorov: fyziologického vzrušenia a kognitívnej interpretácie tohto vzrušenia. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte situáciu, že kráčate tmavou uličkou a zrazu počujete za chrbtom kroky. Vaše srdce následne začne rýchlejšie biť  a potom budete pociťovať pocit strachu – to je vaša fyziologický odozva na vonkajší stimul. Jednoducho povedané, najprv niečo cítime vo svojom tele a potom si to vysvetlíme v hlave, prečo to tak je, a to spolu vytvára naše emócie.

Ich práca sa zamerala na skúmanie aktivít zvyšujúcich vzrušenie (napr. udieranie do tašky, jogging, bicyklovanie, plávanie) a aktivít znižujúcich vzrušenie (napr. hlboké dýchanie, všímavosť, meditácia, joga). Vedci následne zistili, že keď sa respondenti chceli  zbaviť hnevu, tak efektívnejšou metódou boli činnosti znižujúce vzrušenie.

„Myslím si, že je naozaj dôležité vyvrátiť mýtus, že ak ste nahnevaní, mali by ste vypustiť paru – dostať ju z hrude,“ povedal hlavný autor Brad Bushman, profesor komunikácie na Ohio State University. „Vyventilovanie hnevu môže znieť ako dobrý nápad, ale na podporu teórie katarzie neexistuje ani štipka vedeckých dôkazov.“ Ďalej doplnil: „Na zníženie hnevu je lepšie zapojiť sa do aktivít, ktoré znižujú úroveň vzrušenia,“

Výsledky práce výskumníkov ukázali, že aktivity ako dýchanie, relaxácia, meditácia, joga s pomalým prietokom, progresívna svalová relaxácia a ďalšie, boli efektívnejšie, ako „výbuch zlosti“, aby sme sa zbavili hnevu.

„Je zrejmé, že v dnešnej spoločnosti máme všetci čo to dočinenia s množstvom stresu a potrebujeme spôsoby, ako sa s tým vyrovnať. Ukázať, že tie isté stratégie, ktoré fungujú na stres, v skutočnosti fungujú aj na hnev, je prospešné.“

Naproti tomu činnosti, ktoré zvyšovali vzrušenie, boli vo všeobecnosti neúčinné. Napríklad taký beh zvýšil hnev.

„Určité fyzické aktivity, ktoré zvyšujú vzrušenie, môžu byť dobré pre vaše srdce, ale rozhodne nie sú najlepším spôsobom, ako znížiť hnev,“ povedal Bushman. „Je to naozaj boj, pretože nahnevaní ľudia sa chcú vybiť, ale náš výskum ukazuje, že každý dobrý pocit, ktorý z ventilovania máme, v skutočnosti posilňuje agresivitu.“

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.