peniaze a stastie
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Jednohubky

Čo sa stane, ak vám každý z 2 miliónov ľudí prispeje jeden cent? Mladý študent to vyskúšal už dávno.

Šikovným nápadom sa dá získať veľa, napríklad aj peniaze na štúdium.

Len 18 ročný Mike Hayes mal jednoduchý cieľ. Dostať sa na vysokú školu. Prekážkou bolo jeho postavenie najmladšieho v rodine a keďže ďalší štyria súrodenci už študovali, jeho rodičia si to jednoducho nemohli dovoliť. Zmaturoval v roku 1987 a bolo veľmi nepravdepodobné, že jeho rodina niekde nazbiera 28 000 dolárov na začiatok štúdia na Univerzite v Illinois.

Z pozície predavača v lekárni si zarobil 2 500 dolárov, no to mu na školné ani zďaleka nestačilo. Vtedy dostal nápad, ako si zafinancovať štúdium. Vraj to bol dokonca jediný nápad, ktorý kedy mal.

Čo ak by mu z celkového počtu 2,8 milióna ľudí dal každý jeden cent?

Ešte pred rozmachom internetu a sociálnych sietí prišiel na metódu takzvaného crowdfundingu alebo kolektívneho financovania.

Jeho nástrojom k dosiahnutiu cieľa sa stal novinár Bob Greene, známy svojimi stĺpčekmi v periodiku Chicago Tribune. Keď sa Hayesovi s ním podarilo stretnúť zaujímala ho čítanosť.

„Váš stĺpček čítajú milióny ľudí, však?“

Greene to so svojou vtedajšou popularitou mohol len ťažko poprieť a myšlienka mladého Mikea ho zaujala. Následne na to v septembri napísal stĺpček o mladom nádejnom študentovi a jeho prosbe na čitateľov, aby mu každý poslal cent.

Greene spätnej väzbe príliš neveril, keďže poštovné bolo oveľa vyššie ako samotný dar. No článok sa onedlho stal obdobou dnešného viralu až sa napokon k samotnému Hayesovi dostalo približne 2,9 milióna centov zo všetkých kútov sveta a k tomu aj 90 000 listov. 

Mike sa tak napokon na školu dostal, splatil celé školné, získal titul a dokonca podporil nového kamaráta, ktorého rodina mu práve týmto spôsobom pomohla. Spolužiaci ho istý čas prezývali „Penny Man“.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť