Šialení vedci, šialené experimenty…
Britches
Britches bola opica, ktorú už ako mláďa použili na pokusy. Testovali na nej prototyp sonarového zariadenia pre nevidiacich. Opica však nebola slepá, preto jej vedci zašili oči. V roku 1985 sa hnutiu za slobodu zvierat podarilo Britches oslobodiť.
Spevňovanie kože
Albert Kligman chcel, aby bola koža vojakov tvrdšia. Väzňom ako pokusným králikom vstrekoval do kože nebezpečné chemikálie. Pokusy však skončili pľuzgiermi, popáleninami a trvalými jazvami.
Projekt MKUltra
V roku 1950 experimentovali vedci CIA s ovládaním mysle. Použili na to LSD, elektrošoky a opakovanie zvuku. Hlavným cieľom bolo testovanie metód vplyvu a ovládanie mysle, ktoré by boli schopné získať informácie od nespolupracujúcich jedincov. Existujú vraj dôkazy, že na tieto účely boli nadrogovaní nič netušiaci ľudia
Milgramov experiment poslušnosti
Človek pri tomto experimente musel stláčať gombík, ktorý by dával človeku vo vedľajšej miestnosti elektrošoky. Osoby, ktoré mali dostávať elektrošoky, však v skutočnosti bolesť iba predstierali, no to účastníci nevedeli. Vedeli iba, že experiment od nich vyžaduje, aby pokračovali v dávkovaní elektriny, ktorej napätie bude stále vyššie a vyššie, až kým tí druhí neupadnú do bezvedomia. Výsledok štúdie ukázal, že 65% ľudí nemalo problém pokračovať aj napriek bolestivým výkrikom.
Transplantácie semenníkov
Leo Stanley, hlavný lekár väzenia San Quentin, prišiel v roku 1913 s myšlienkou, že muži, ktorí spáchali zločin majú menej testosterónu ako ostatní muži. Túto teóriu testoval transplantáciou semenníkov.
Experiment so syfilisom
Americké verejné zdravotníctvo uskutočnilo pokus na 400 obyvateľoch afroamerického pôvodu. Skúmali na nich účinky syfilisu bez toho, aby im oznámili, že ochorením trpia. Sľúbili im bezplatnú zdravotnícku starostlivosť a povedali im, že ich liečia kvôli „zlej krvi“. V priebehu rokov lekári zistili, že penicilín je liek na syfilis, no „pacientom“ to nepovedali. Väčšina z nich napokon zomrela. Tento experiment trval neuveriteľných 38 rokov, od roku 1932 až do roku 1970.