zasiahnutie bleskom titulka
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Je lepšie pri zásahu bleskom byť mokrý alebo suchý? Táto informácia vám môže raz zachrániť život!

Mnohí z nás pri pohľade von z okna, keď vonku leje ako z krhly a všade naokolo šľahajú blesky, tak zabudnú aj na čas, lebo sa nevedia vynadívať na to divadlo. Búrka vás ale môže zasiahnuť aj vonku, kedy sa nemáte kde skryť. Nedávno sme sa venovali téme, koľko ľudí ročne umrie v dôsledku zásahu blesku. Vedeli ste, že približne len 10% ľudí, ktorých zasiahne blesk, zomrie? A hoci to nie je tak častá smrť, ako by sa mohlo na prvý pohľad javiť, tak aj napriek tomu v Európe v dôsledku zásahu bleskom umrú ročne desiatky ľudí.

Dobrou správou je, že zásah blesku sa automaticky nerovná smrť. Samozrejme, blesky ako také by sme ale nemali vyhľadávať a hneď, ako to je možné, tak by sme sa mali schovať. Následky zásahu bleskom si totiž ponesieme so sebou celý zvyšok života.

A hoci dnes vieme, že máme pomerne veľkú šancu prežiť zásah bleskom, tak len málo štúdií sa venovalo tomu, ako môže ovplyvniť šancu prežiť to, či sme mokrí alebo nie.

Je lepšie byť mokrý alebo suchý, keď nás zasiahne blesk?

Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, čo je pre nás lepšie pri zásahu blesku, či je výhodnejšie byť mokrý alebo suchý? Práve touto problematikou sa zaoberali výskumníci z Technickej univerzity v Ilmenau.

Úder blesku môže vyprodukovať prúd viac ako 200 kiloampérov, čo predstavuje značné ohrozenie ľudského života. Výskum viedol René Machts a to, na čo prišiel spolu s kolegami, vám môže potenciálne zachrániť život.

Výskumníci, aby našli odpoveď na otázku, či je lepšie byť mokrý alebo nie, skonštruovali falošné ľudské hlavy. Zatiaľ čo jedna hlava bola suchou, tak druhá bola mokrou. Simulujúc potom blesky obe hlavy vystavili silnému elektrickému prúdu. Potom skúmali zranenia, ktoré vznikli po zásahu bleskom. Zistili, že lepšou stratégiou je mať mokrú hlavu než suchú. Mokrá hlava vykazovala v porovnaní so suchou menej vážnych zrazení. Inými slovami, mokré hlavy vykazovali výrazne menej mechanického poškodenia. To ale nie je jediné zistenie, na ktoré prišli.

Rovnako kľúčové odhalenie bolo aj to, že v prípade mokrej hlavy, sa do vnútornej dutiny dostalo takmer o tretinu menej prúdu. Tieto zistenia by mohli prispieť k vysvetleniu zvýšenej miery prežitia v experimentoch na zvieratách (suchá koža prežila 3 z 10 verzus mokrá koža prežila 5 z 10).

„Podobné účinky očakávame aj v prípade skutočných zásahov blesku do ľudí počas dažďov v búrkach,..“, hovoria výskumníci.

Podľa výpočtov výskumníkov, kombinácia nižšieho prúdu a menších zranení, má potenciál zvýšiť šance na prežitie po zásahu bleskom o 70 až 90 %.

„Naše experimenty na fantómových ľudských hlavách poskytujú praktické dôkazy pre teoreticky predpokladaný efekt, že mokrá pokožka môže mať lepšie ochranné správanie pri údere blesku ako suchá pokožka“, uvádzajú výskumníci v publikovanej práci.

Keď sa preto v budúcnosti ocitnete niekedy v búrke a nebudete sa mať kde schovať, vedzte, že lepšou stratégiou, aby ste prežili potenciálny zásah bleskom, je dobre zmoknúť.

Machts, R., Hunold, A., Drebenstedt, C. et al. Rain may improve survival from direct lightning strikes to the human head. Sci Rep 14, 1695 (2024). https://doi.org/10.1038/s41598-023-50563-w

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.