cikanie do bazenu
Jednohubky, Mýty, Zaujímavosti

Je pravda, že ak sa vycikáme do vody v bazéne, tak sa zmení jej farba?

Mnohí z nás roky veria tým najrôznejším mýtom. Napríklad, jedným z častých mýtov, ktorému verí väčšina z nás je, že myši majú radi syr. Tento mýtus vznikol pravdepodobne ešte v stredoveku a pretrváva do dnes. Súvis to má s tým, ako boli v minulosti skladované potraviny a tým, že myši nie sú pri výbere jedla príliš vyberavé, aby prežili. Vybrali si to, na čo dosiahli a vzhľadom na to, že syr sa bežne skladoval na zemi, tak si z neho zobli, hoci ho v skutočnosti nemajú radi. Alebo mnohí z nás veria tomu, že Albert Einstein prepadol z matematiky. Opak je pravdou, exceloval v nej. Tento mýt má pôvod v tom, že v školskom systéme, v ktorom študoval, bolo hodnotenie otočené opačne.

Je pravda, že ak sa vycikáme v bazéne, tak sa zmení farba vody?

Prejdime ale k ďalšiemu tvrdeniu. Pravdepodobne aj vám v detstve rodičia hovorili, aby ste necikali v bazéne, lebo sa sfarbí voda. A pravdepodobne, ak ste rodičom, tak to hovoríte aj vy svojom deťom. Je to ale pravda? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie spolu s portálom snopes.com, ktorý upozornil na tému.

Ak máte krištáľovo priesvitný moč, tak pravdepodobne nikto naokolo vás neodhalí, že ste sa vymočili do bazénu. Samozrejme, nechceme vás nahovárať na to, aby ste to skúsili. Je to nechutné! V súčasnosti neexistuje chemikália, ktorá by pri styku s močom zmenila farbu. Toto presvedčenie je teda len chiméra a nie je založené na pravde.

A hoci by sa dala vytvoriť takáto látka, ktorá by bola schopnou detegovať moč v bazéne, tak problémom je, ako ju prinútiť, aby reagovala len na moč a nespúšťala sa v prítomnosti podobných organických zlúčenín, ktoré sú prítomné v bazéne.

Cikajú ľudia do bazénu?

A možno je dobré, že takéto farbivo neexistuje. Ak sa pýtate, či ľudia cikajú do bazéna, tak vás nebudeme dlho napínať, odpoveď je áno.

„Nový výskum potvrdzuje to, čoho sme sa všetci obávali, no málokto si to prizná – aspoň niektorí z nás čúrajú na miestnom kúpalisku.“, uviedli výskumníci. „…močenie v bazéne naozaj zostáva nepovšimnuté a môže to robiť veľa ľudí.“, dopĺňajú.

Vedci z University of Alberta vykonali zaujímavý experiment, ktorým chceli odhaliť, koľko moču sa nachádza v bežnom bazéne. Za týmto účelom odobrali 20 vzoriek moču, v ktorom sledovali prítomnosť látky známej ako acesulfám draselný. Táto látka sa nerozkladá vo vode. Zistili, že každý mililiter moču obsahuje približne 2,36 mikrogramu tejto látky. Potom zobrali vzorky z dvoch bazénov o objeme cez 416 tisíc litrov vody a 832 tisíc litrami vody. V menšom bazéne našli 156 nanogramov acesulfámu draselného na liter a v tom väčšom 210 nanogramov. Preložme si ale tieto zistenia na objem v litroch, aby sme mali lepšiu predstavu o tom, koľko moču bolo vo verejných bazénoch. V menšom bazéne bolo približne 30 litrov moču, zatiaľ čo v tom väčšom, to bolo cez 75 litrov moču. Vedci neskôr otestovali ďalších 27 obdobných verejných bazénov a zistili podobné výsledky. Môžeme teda konštatovať, že moč je prítomný prakticky v každom verejnom bazéne.

V každom prípade, aspoň takou útechou nám môže byť, že moč zdravých ľudí je v skutočnosti sterilný. Ale aj napriek tomu to nie je príjemná predstava, keď vieme, že sa kúpeme vo vode, v ktorej je aj moč. No treba spomenúť, že v bazéne sú prítomné aj ďalšie látky, ktoré v kombinácii s močom, nám môžu podráždiť napríklad oči alebo pľúca.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.