blesk uder do toho isteho miesta
Mýty, Zaujímavosti

Je pravda, že blesk neudrie do rovnakého miesta dvakrát alebo ide o mýtus? Toto by ste mali vedieť!

Mnohí z nás veria rôznym tvrdeniam, ktoré nie sú pravdivé. Napríklad, veľká časť ľudí verí tomu, že myši majú radi syr, čo nie je pravda. Alebo môžeme spomenúť ďalší mýtus, ktorým je, že Einstein prepadol z matematiky.

Jedno z ďalších mnohých tvrdení, ktorému veria milióny ľudí naprieč celým svetom je, že blesk neudrie dvakrát do jedného a toho istého miesto. Je to ale pravda? Poďme sa na túto problematiku pozrieť teraz bližšie spolu s portálom noaa.gov.

Je pravda, že blesk neudrie dvakrát do toho istého miesta?

S bleskami sa môžeme stretnúť hlavne počas búrok, no málokto vie, že blesk môže vzniknúť aj bez prítomnosti dažďa. Blesky vznikajú v atmosfére v dôsledku elektrických výbojov. Tieto výboje vznikajú vo vnútri búrkových oblakov alebo medzi oblakmi a zemou. Hlavným mechanizmom, ktorý stojí za vznikom blesku, je rozdelenie náboja vo vnútri oblakov a v zemi. Blesk nastane vtedy, keď sú negatívne náboje (elektróny) v spodnej časti oblaku priťahované k pozitívnym nábojom (protónom) v zemi.

Vráťme sa ale späť k téme, ktorou je tvrdenie, že blesk neudrie na rovnaké miesto dvakrát. Vedzte, že toto tvrdenie, nie je pravda. Blesk na jedno miesto udrie oveľa častejšie, ako si myslíte. Deje sa tak pomerne často, najmä ak ide o vysoký a izolovaný objekt. V skutočnosti neexistuje žiaden dôvod, prečo by blesk nemohol udrieť do rovnakého miesta viackrát a to aj v priebehu jednej búrky. Blesky pri búrke hľadajú väčšinou čo najjednoduchšiu a najkratšiu cestu smerom k zemi. A vrcholky rôznych budov, stožiare a podobne, sú na to ideálnymi pomocníkmi. Inými slovami, budovy, vysoké stavby, komíny, vysoké stromy a iné veľké objekty môžu slúžiť ako „preferované“ miesta pre bleskové údery. Blesky majú tendenciu udrieť do objektov, ktoré sú vysoké alebo majú ostré výstupy, pretože tieto objekty môžu efektívnejšie zvodiť elektrický náboj do zeme.

V prípade búrky je najlepšie sa niekde schovať

Mimochodom, vedeli ste, že pri zásahu človeka bleskom existuje pomerne vysoká šanca, že človek prežije? Musíme ale uviesť, že nejde o príjemný zážitok. V skutočnosti len 10% ľudí, ktorých zasiahne blesk, zomrie. No rovnako treba povedať, že blesk môže človeku spraviť vážne zranenia, ktoré môžu mať dlhotrvajúce následky vrátanie zníženia kvality života.

Medzi najčastejšie fyzické následky patria popáleniny na koži a hlboké rany vrátane neurologických poškodení, ako je napríklad poškodenie mozgu. Preto, ak sa vyskytnete v búrke, tak vedzte, že najlepšie čo môžete spraviť je, ísť sa schovať do budovy a pozatvárať všetky okná a dvere, prípadne sa schovať do vnútra auta a nedotýkať sa jeho kovových častí.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.