Každý z nás zažil ten moment, keď sa niekto v miestnosti prejavil. Pre mnohých je to spoločenský moment, ktorý spôsobuje zahanbenie, smiech alebo rýchly útek z miestnosti. Ale čo sa vlastne pri tomto procese deje?
Naše telá sú komplexné systémy a tráviaci proces nie je výnimkou. Skladá sa z mnohých krokov, ktoré majú za cieľ rozložiť jedlo a absorbovať živiny. Avšak, niektoré potraviny, ako je fazuľa, obsahujú zložité cukry nazývané oligosacharidy a vlákninu, ktoré náš tráviaci systém nemôže úplne stráviť.
Keď sa tieto potraviny nedostatočne strávia v tenkom čreve, prechádzajú do hrubého čreva, kde baktérie začnú ich rozklad. Tento proces produkuje plyny, ktoré sa hromadia až do bodu, kedy náš organizmus nemá inú možnosť, ako ich vypustiť von, opisuje portál spoonuniversity.com.
Podľa Doktora Jonathana LaPooka, hlavného lekárskeho korešpondenta CBS News a profesora medicíny na NYC Langone Medical Center, je prdenie vlastne prirodzeným vedľajším produktom trávenia. Tento proces je súčasťou normálnej činnosti nášho tráviaceho systému a je úplne normálne, že človek prejaví svoju plynatosť 15 až 20-krát denne.
Aj keď je prdenie nevyhnutným biologickým procesom, spoločnosť ho stále vníma ako tabu tému. Zvuk a zápach prdov môžu byť nepríjemné a spôsobiť nám zahanbujúce okamihy. Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že prdenie je prirodzenou súčasťou nášho života a nie je dôvod sa kvôli nemu cítiť zahanbene.
Aké je chemické zloženie tohto plynu?
Prdy sú súčasťou ľudskej existencie a majú svoje vedecké ospravedlnenie. Vzduch, ktorý tvorí prdy, pochádza z niekoľkých zdrojov, pričom časť z neho je výsledkom prehltnutého vzduchu pri žuvaní alebo pití. Ďalšia časť sa tvorí plynmi, ktoré prenikajú do čriev z krvi a niektoré chemické reakcie v črevách spôsobujú tvorbu ďalšej časti plynu. Baktérie prítomné v črevách majú tiež svoj podiel na tvorbe plynov.
Chemické zloženie typického prdu odhaduje, že asi 59 % tvorí dusík, 21 % vodík, 9 % oxid uhličitý, 7 % metán a 4 % kyslík. Len asi jedno percento prdu obsahuje plynný sírovodík a organické zlúčeniny obsahujúce síru. Práve síra je zodpovedná za charakteristický zápach prdov.
Zaujímavým faktom je, že hoci by sa nejedná žena červenala, ak by sme jej to povedali, tak ženy produkujú prdy rovnako často ako muži. Štúdie naznačujú, že ženy majú tendenciu mať ešte vyššiu koncentráciu plynov, keď jedia rovnaké jedlo ako muži. Inými slovami, je ich cítiť často ešte viac! Takže, keď sa budete nasledujúci raz zaoberať touto nevyhnutnou biologickou funkciou, môžete mať na pamäti, že aj tá najjemnejšia dáma má svoj podiel na tejto prirodzenej aktivite.