kral Adolf I. Frederik
Zaujímavosti

Niekoľko zaujímavých ale úsmevných pravidiel kráľovskej etikety – ani ako panovník nemôžete robiť všetko

Tieto pravidlá sa týkajú britskej kráľovskej rodiny. Niektoré vznikli ako prevencia, iné sú pozostatkami legiend. Všetky tieto príkazy však majú niečo spoločné – vyzerajú trošku úsmevne.

 

1

Musia udržiavať počet minimálne 6tich havranov v Tower Bridge

Istá legenda hovorí, že „Ak havrany opustia vežu, kráľovstvo padne…“ Presnejšie, ak ich tam bude bývať menej než 6. Do dnešného dňa sa tam o ne starajú veľmi dobre, a poskytujú domov ďaleko väčšiemu počtu operencov tohto druhu.

2

Nikto, kto nepatrí do kráľovskej rodiny, sa ich nemôže dotknúť

Toto pravidlo je najčastejšie porušované pri fotení sa. Bežný človek sa málokedy dostane do situácie, kedy by mal na takúto fotografiu príležitosť. Mnohé celebrity však nevedomky konajú proti kráľovskej etikete.

3

Nemôžu voliť

Toto pravidlo vzniklo z jednoduchého dôvodu. Ak by mali volebné právo, ich rozhodnutie by ovplyvnilo mnoho voličov. To by ale mohlo viesť k nespravodlivému výsledku. Miesto toho sa majú snažiť dozerať a pomáhať politickej scéne bežať plynulo a bez veľkých problémov a škandálov.

4

Nemôžu zastávať žiadny politický úrad

 

Hlavným cieľom tohto pravidla je niečo podobné ako v predošlom pravidle. Snaží sa zaistiť, že žiadny člen kráľovskej rodiny nebude ovplyvňovať politické dianie.

5

Nemôžu hrať Monopoly

Tento úsmevný zákaz sa na verejnosť dostal hlavne vďaka princovi Andrewovi, ktorého požiadali o propagáciu hry. Ako spomenul, nemôžu ju hrávať, pretože by to mohlo vyzerať trošku „ironicky“.

6

Nemali by jesť mäkkýše

Ide skôr o prevenciu ako o prísny zákaz. Na mnoho morských jedál sa preukážu nepríjemné reakcie, ako napríklad alergie alebo žalúdočné ťažkosti. Členom rodiny sa odporúča, aby sa týmto pokrmom radšej vyhli.

7

Veľmi striktne musia dodržiavať zasadací poriadok

Nejde len o to, ako si sadnú k stolu. Existujú pravidlá, ktoré hovoria o tom, že musia kráčať zoradení podľa hodností. Teda kráľovná ide vždy prvá.

8

Nemôžu sa hlásiť k rímskym katolíkom

Aj keď v roku 2011 bolo toto pravidlo trošku pozmenené. Dovtedy si žiadny člen kráľovskej rodiny nemohol zobrať nikoho, kto sa hlásil k rímskokatolíckemu vyznaniu. Členovia kráľovskej rodiny však musia stále patriť k angikánskej cirkvi.

9

Ich oblečenie nesmie pôsobiť „dvojzmyselne“

Očakáva sa od nich, že budú viesť módu v elegantnom štýle. Ich oblečenie ale musí pôsobiť „jednoznačne“. Dá sa to vysvetliť asi tak, že keď sa pozriete na princa, tak by ste mali vedieť rozoznať, že nejde hrať golf, ale má namierené na audienciu (napríklad).

10

Nemôžu nosiť kožušiny

Toto pravidlo zaviedol Edward III ešte niekedy v 12.tom storočí. Zdá sa však, že sa naň už pozabudlo, pretože aj kráľovná Alžbeta bola nachytaná s kožušinou v outfite.

11

Darčeky musia príjmať vľúdne

Nech je darček akejkoľvek povahy, musia ho prijať s veľkou vďakou. Pravidlo sa zaviedlo, pretože nie každý poddaný môže darovať rovnako cenný dar. A tak, aby nikoho neurazili, a aby ukázali, že si vážia všetkých rovnako, musia akceptovať každý dar rovnako.

12

Nemôžu cestovať spoločne

Schválne, uhádnete prečo?
Áno presne tak. Ide o veľmi striktne dodržiavané pravidlo. Členovia kráľovskej rodiny sa v žiadnom prípade nesmú na dlhšie cesty vydávať rovnakým prostriedkom. Ak by totiž došlo k nehode, nedotkla by sa celej rodiny.

13

Vianoce musí celá kráľovský rodina tráviť spoločne

Každoročne cez sviatky býva celá rodina spoločne. Toto pravidlo porušila Cate, ktorá sa rozhodla stráviť Vianoce iba so svojim manželom a deťami. Kráľovná z toho nadšená nebola.

14

Nikto nemôže pokračovať v jedení potom, ako doje kráľovná

Všetci, ktorí majú tú výsadu stolovať s kráľovnou, musia dodržiavať jednoduché pravidlo – riadiť sa kráľovnou. Ak sa rozhodla, že je čas dať si dezert, alebo skončiť večeru, všetci musia nasledovať jej príklad.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť