zapach (2)
Ľudské telo, Zaujímavosti

Obťažuje vás zápach iných ľudí? Prečo ľudia sami seba necítia, keď zapáchajú?

Často máme obavy z vlastného telesného pachu, ktorý môžeme cítiť, keď prechádzame okolo niekoho v telocvični, kancelárii alebo verejnej doprave. Avšak, zistiť, či sme to my alebo niekto iný v okolí, môže byť náročné, pretože receptory v našom nose sa po dlhšom vnímaní tej istej vône alebo zápachu vypnú. Našťastie existuje spôsob, ako si zresetovať nos pomocou kávy, ktorá pomáha obnoviť naše receptory.

Ak sme vystavení silnému zápachu po dlhú dobu, môže sa stať, že ho už nebudeme vnímať. Tento efekt sa nazýva prispôsobenie a vysvetľuje sa tým, že naše čuchové bunky nasýtením molekúl zápachu prestanú informácie o pachu posielať do mozgu. Toto však trvá len dočasne a závisí to od jednotlivca. Ľudia sa môžu z adaptácie zotaviť do niekoľkých sekúnd až niekoľkých minút. Tento stav straty citlivosti na pach je charakteristický pre dlhodobé vystavenie sa tomuto konkrétnemu zápachu, píše betterhealth.vic.gov.au.

Existujú ľudia, ktorí sa zas obávajú, že zapáchajú a pritom to tak nie je

Syndróm čuchovej referencie, skrátene ORS,  je psychologický stav, v ktorom sú pacient trvalo presvedčí o existencii svojich abnormálnych telesných pachov, ktoré sú odporné a nepríjemné pre ostatných ľudí, no v skutočnosti tento zápach neexistuje a iní ho nevnímajú. Tento stav zvyčajne sprevádza pocit hanby, nepríjemnosti, izolácie či sociálnej fóbie, vysvetľuje wikipedia.org.

Až 95 % osôb s ORS vykonáva aspoň jednu nadbytočnú hygienu, úpravu alebo iné súvisiace opakované praktiky v snahe zmierniť, zamaskovať a monitorovať vnímaný zápach. Ľudia trpiaci ORS tiež nesprávne interpretujú určité správanie iných ľudí, ktoré považujú za narážku na ich zápach. Ide o takzvané referenčné myšlienky, ktoré boli zistené u 74 % prípadov. Tento stav je charakterizovaný dezinterpretáciou komentárov, gest a činov iných ľudí, ktoré pacienti mylne interpretujú ako odkaz na ich nepríjemný telesný pach. Tieto myšlienky sú najzreteľnejšie v situáciách, ktoré pacienti považujú za stresujúce, ako je napríklad verejná doprava, preplnený výťah, pracovisko alebo trieda.

Tieto nesprávne interpretované správania zahŕňajú činnosti iných ľudí ako kašeľ, kýchanie, otáčanie hlavy, otváranie okna, mimiku, smrkanie, dotýkanie sa nosa, škrabanie na hlave, gestá, vzďaľovanie sa, vyhýbanie sa osobe a pískanie, čím im majú naznačovať, že zapáchajú. Bežne, keď sú osoby s ORS v blízkosti iných, ktorí sa medzi sebou rozprávajú, presvedčia sa, že rozhovor je práve o ich zápachu. Osoby s ORS môžu dokonca interpretovať aj prejavy zvierat, ako napríklad štekot psov, ako odkaz na ich zápach. Takéto osoby s ORS môžu mať ťažkosti sústrediť sa v určitých situáciách kvôli neustálym myšlienkam týkajúcich sa ich telesného pachu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť