pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo po požití alkoholu môžeme nafúkať ešte aj na druhý deň?

Nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol je „metlou ľudstva“. Nielenže mení naše správanie, ale zároveň nám aj poškodzuje zdravie. No aj napriek tomu, si mnohí z nás radi vypijú nejaký ten pohárik, aby sa zabavili alebo na krátko unikli z reality.

Niekoľko dní dozadu sme si zodpovedali otázku, či nám káva alebo studená sprcha môže pomôcť rýchlejšie vytriezvieť. Rýchla odpoveď je, že nie. Neexistuje totiž žiaden spôsob, ako by sme mohli významným spôsobom ovplyvniť množstvo alkoholu v krvi. No na druhej strane, káva alebo sprcha, nám môže pomôcť zostriť iné zmysli. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo keď konzumujeme alkohol, tak na druhý deň nafúkame?

Prečo máme v dychu alkohol?

Samozrejme, keď si vypijeme pohárik, tak nie je žiadnym prekvapením, že ho cítiť v našom dychu. No alkohol môžeme cítiť aj niekoľko hodín po jeho vypití, a to hlavne, keď ho vypijeme viac.

Keď konzumujete alkohol, dostane sa do krvného obehu a nakoniec sa metabolizuje v pečeni na látky, ako je acetaldehyd a acetón. Acetaldehyd sa potom ďalej metabolizuje na kyselinu octovú a prípadne oxid uhličitý a vodu, ktoré sa môžu vylučovať dychom, močom a potom.

Keď konzumujete alkohol, časť z neho zostáva vo vašom krvnom obehu aj po tom, čo bol metabolizovaný. Výsledkom je, že pri výdychu môže časť alkoholu vo vašom krvnom riečisku uniknúť cez pľúca a môže byť zistená vo vašom dychu. Množstvo alkoholu vo vašom dychu závisí od niekoľkých faktorov, vrátane množstva alkoholu, ktorý ste skonzumovali, času, ktorý uplynul od posledného pitia, vašej telesnej hmotnosti a vášho metabolizmu.

Okrem toho vás alkohol môže dehydratovať, čo vedie k suchu v ústach a znižuje schopnosť vášho tela produkovať sliny. Tento nedostatok slín môže viesť k zvýšeniu koncentrácie alkoholu vo vašom dychu, čo uľahčuje jeho odhalenie.

Alkohol sa vylučuje konštantnou rýchlosťou približne 0,015 % BAC za hodinu, čo je približne jeden nápoj za hodinu. Pod štandardným nápojom si predstavte jedno pivo, dva deci vína alebo jeden panák tvrdého alkoholu. Ak ste teda požili jednu dávku alkoholu predchádzajúci deň a od posledného nápoja uplynulo niekoľko hodín, je nepravdepodobné, že by ste mali nejaký zistiteľný alkohol v dychu. Ak ste ich ale skonzumovali viac, tak telu trvá nejaký čas, kým sa vysporiada s alkoholom.

Je dôležité si uvedomiť, že alkohol môže zhoršiť vašu schopnosť viesť vozidlo aj po odznení účinkov alkoholu. Preto je najlepšie počkať dostatočný čas po požití alkoholu, kým budete viesť vozidlo alebo sa venovať iným činnostiam, ktoré si vyžadujú sústredenie a koordináciu.

Článok vznikol za pomoci umelej inteligencie ChatGPT a následne prešiel korekciou redaktora.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.