Nezaradené

Skutočný príbeh o cti a odpustení: Japonec sa ospravedlnil za svoj útok, privítali ho ako vlastného

O japonských útokoch na americkú pôdu počas 2. sv. vojny vedia mnohí z nás len veľmi málo. Asi najznámejším konfliktom bola udalosť zo 7. decembra 1941 – útok na Pearl Harbor. O necelý rok neskôr sa však odohral ďalší útok, ktorý mal nečakanú dohru. O tejto udalosti si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

V septembri roku 1942 mal japonský vojenský pilot menom Nobuo Fujita zhodiť bomby na zalesnenú oblasť pri meste Brooking v Oregone. Zapálením lesa chceli Japonci odkloniť zásobovanie a spôsobiť paniku. Plán však nevyšiel podľa ich predstáv. Hoci Američania lietadlo spozorovali, Japonec stihol vypustiť dve bomby a les začal horieť. Silný vietor, dážď a pohotoví hasiči však požiar rýchlo uhasili. Fujita sa napriek tomu vrátil domov ako hrdina.

fujita_primaryimg: WIKIMEDIA COMMONS

Po vojne v roku 1962 sa Nobuo Fujita rozhodol mesto Brookings navštíviť. Vedeniu samosprávy a obyvateľom priniesol ako ospravedlnenie za svoj čin rodinnú cennosť – 400-ročný samurajský meč. Ak by mu neodpustili, bol ochotný tým mečom spáchať rituálnu samovraždu zvanú seppuka. „Bol som si istý, že hneď, ako vstúpim do mesta, ma začnú urážať, biť a hádzať po mne vajcia,“ povedal Japonec.

Na jeho veľké prekvapenie ho však davy domácich privítali, pripravili mu recepciu a darovali mu kľúč od mesta. Fujita z vďaky zaplatil trom tínedžerom návštevu Japonska a miestnej knižnici daroval tisíc dolárov, na nákup kníh o jeho krajine. Chcel dosiahnuť, aby sa deti učili vzájomnému porozumeniu a aby predišli ďalším krvavým konfliktom. Do konca svojho života navštívil toto mesto ešte trikrát a na mieste, kde kedysi zhodil bomby, vysádzal stromy.

Nobuo Fujita presents his family's sword to the mayor of Brookinimg: William McCash/ Bombs Over Brookings book

Krátko pred smrťou v roku 1997 mu samopráva Brookingsu udelila čestné občianstvo. Nasledujúci rok už mesto navštívila iba Fujitova dcéra s popolom svojho otca. Splnila mu tak jedno z posledných želaní – aby časť jeho popola spočinula na mieste bombového útoku.

currypilot-fujita-inspect-swordimg: Curry Coastal Pilot newspaper

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť