chlpy v nose stop
Jednohubky, Ľudské telo

Striháš si chĺpky v nose? Ani netušíš, aké to môže mať pre teba následky. Pozri sa, prečo by si to nemal nikdy robiť

Každý z nás sa nejakým spôsobom stará o svoj výzor. Niekto viac, druhý zas menej. Rovnako často sa staráme aj o svoje časti tela. Napríklad, také čistenie ušného mazu sa neodporúča. Ten totiž pomáha udržať pokožku vo vnútri ucha zdravú a vlhkú. Zároveň, ak si ucho čistíš s paličkou s vatou, tak viac ušného mazu zatlačíš dno ako ho dostaneš von.

Ďalšia časť tela, o ktorú sa zvykneme starať o čosi viac, je nos. Konkrétne odstraňujeme z neho chlpy.

Striháš si chlpy v nose?

Ak si aj ty striháš chlpy v nose, možno by si mal s tým prestať. Tieto chlpy majú totiž pomerne dôležitý význam a ich odstránením si viac škodíš, než pomáhaš, približuje zackdfilms na sociálnej sieti Instagram.sk.

Možno sa teraz pýtaš, prečo je to problém. Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.

Prečo by si si nemal strihať chlpy v nose

„Väčšina ľudí jednoducho pokračuje a vytrháva si nechcené chĺpky z nosa, ale mal by si to skutočne robiť?“, hovorí zackdfilms.

Krátka odpoveď na otázku vyššie znie, že nie, nemal by si to robiť.

Strihanie chlpov v nose nie je dobré pre tvoje zdravie. Ako môžeš vidieť na simulácii nižšie, tak odstránením chĺpkov, odstraňuješ aj bariéru, ktorá ťa chráni. Doslova ide o bariéru, ktorá bráni rôznym nečistotám či baktériám, aby ti vnikli do tela.

„Tieto chĺpky v skutočnosti fungujú ako filter, ktorý bráni škodlivým dráždivým látkam vniknúť do tvojho nosového priechodu a ich vytrhnutím sa odstráni tento filter, čo umožní baktériám voľne prúdiť do tvojho dýchacieho systému.“, vysvetľuje. „V zriedkavých prípadoch môžu tieto baktérie cestovať z nosa do mozgu a spôsobiť vážne komplikácie,“ dopĺňa.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zack D. Films (@zackdfilms)

V nose máš dva typy chĺpkov

Inými slovami, chĺpky v nose majú dôležitú ochrannú funkciu pre dýchacie cesty. Mimochodom, vedel si, že v nose máš dva typy chĺpkov? Veľké nosové chĺpky (vibrissae) sú viditeľné pri pohľade do nosovej dierky. Ich úlohou je zachytávať väčšie častice, ako sú prach, peľ alebo nečistoty, a brániť im v preniknutí hlbšie do dýchacieho systému.

Mikroskopické riasy (cilia) sú menšie a nachádzajú sa v celom dýchacom systéme, od nosa až po priedušky. Ich úlohou je pohybovať hlienom a zachytenými škodlivými časticami smerom von z tela. Tento proces pomáha čistiť dýchacie cesty a zabraňuje infekciám.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.