pes naklonena hlava
Zaujímavosti, Zvieratá

Sú psy žiarlivé? Pozrite sa, čo na to hovorí veda

Štúdia zverejnená v časopise Psychological Science prináša pohľad do mysle psov a ich schopnosti prejavovať žiarlivosť voči potenciálnym rivalom, aj keď týchto rivalov nevidia priamo. Tento výskum potvrdzuje dlhodobé pozorovania majiteľov psov a otvára otázky o emocionálnom živote týchto zvierat, tému rozpracovala Asociácia pre psychologickú vedu.

Minulé výskumy už poukázali na fakt, že psy môžu prejavovať žiarlivosť v prítomnosti iných psov, čo sa prejavuje ako nervózne správanie, ťahanie na vôdzke a podobne, keď majitelia venujú pozornosť iným psom. Aktuálny výskum sa však zameriava na to, či psy môžu prejaviť žiarlivosť aj v prípade, keď si len predstavujú, že ich majiteľ komunikuje s potenciálnym psím súperom, dokonca aj keď sa ten nachádza mimo ich výhľadu.

Viac ako 80 % majiteľov psov uviedlo, že ich psy prejavujú žiarlivé správanie pri interakcii s inými psami. Štúdia, realizovaná v spolupráci s Univerzitou v Aucklande, prináša dôkazy, že psy prejavujú žiarlivé správanie nielen v prítomnosti iných psov, ale aj pri predstavovaní si interakcie svojich majiteľov s potenciálnym rivalom.

„Naším cieľom bolo preskúmať, či psy môžu mentálne reprezentovať situácie vyvolávajúce žiarlivosť, podobne ako to robia ľudia,“ uviedla hlavná autorka štúdie Amelia Bastos.

Experiment, ktorý zahŕňal 18 psov, odhalil zaujímavé vzory správania. Pokus spočíval v tom, že psy boli vystavení situáciám, kde si mohli predstaviť sociálnu interakciu medzi ich majiteľom a iným psom. Výskumníci umiestnili potenciálneho súpera vedľa majiteľa psa a následne medzi nimi postavili bariéru, ktorá bránila priamemu výhľadu. Psy sa následne snažili prekonať túto bariéru, akoby sa pokúšali dostať k svojim majiteľom, keď sa zdalo, že majú kontakt s konkurenčným psom za bariérou.

V prejavoch žiarlivosti sa psy od ľudí veľmi nelíšia

Výsledky ukázali, že psy vykazovali základné znaky žiarlivosti, ktoré sa prejavili v situáciách, kedy majiteľ interagoval so psím rivalom. Tieto znaky zahŕňali reakcie nie len na prítomnosť súpera, ale prejavy žiarlivosti sa ukázali aj v prípade nepriamej interakcie.

„Boli sme prekvapení tým, ako podobne psy reagovali na situácie vyvolávajúce žiarlivosť, aj keď ich rival bol mimo ich výhľadu,“ povedala Bastos. „Toto naznačuje, že psy majú schopnosť vnímať a reagovať na komplexné sociálne situácie, aj keď nemajú priamy zrakový kontakt so súperom.“

Aj keď vedci zdôrazňujú, že stále je potrebné viac výskumu na porozumenie mysle psov a ich emocionálnym prejavom, táto štúdia prispieva k nášmu hlbšiemu pohľadu na vnútorný svet týchto verných spoločníkov a ich schopnosť prežívať a vyjadrovať komplexné emócie, ako je žiarlivosť.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.