modre oci
Nezaradené

Vedci odporúčajú ženám: Nenoste podprsenky!

Zmysel podprseniek je udržať prsia na správnom mieste. Ak ste aktívnou ženou s väčším poprsím, podprsenku považujete za veľmi dobrú a užitočnú vec. Mali by ste však vedieť aj o negatívnych účinkoch ich nosenia.

Jean-Denis Rouillioa, profesor na Univerzite Franche-Comte prišiel so zaujímavým zistením počas svojho 15 ročného výskumu, kedy 330 žien vo veku 18-35 rokov, nosili podprsenky už od skorého pubertálneho veku. Výsledky výskumu ukázali, že nosenie podprseniek neznižuje bolesti chrbta, tiež nie je pravda, že pomáhajú predchádzať predčasnému ovísaniu pŕs.

10 Tips in Choosing the Best Type of Bras for Different Type of Clothing - gaba 3htd

„Medicínsky, fyziologicky aj anatomicky prsia nezískavajú nič z toho, keď im nedoprajete prirodzenú gravitáciu. Práve naopak, s podprsenkou viac ovísajú,“ povedal profesor Rouillioa.  Vedci sa domnievajú, že pri nosení podprsenky sa prsiam bráni vo vytvorení si podporných tkanív. Bez podprsenky by si prsia naopak dokázali vytvoriť oveľa lepší tvar.

U žien, ktoré prestali nosiť podprsenky, došlo v porovnaní s ostatnými ženami k nadvihnutiu výšky bradaviek až o 7 milimetrov. Zdá sa, že podprsenky ani zďaleka nie sú tak potrebné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Vedci tiež tvrdia, že nosenie podprseniek môže znižovať cirkuláciu krvi a prekrvenie prsného tkaniva„U mladších žien, ktoré nenosia podprsenky dochádza k zvýšenej tvorbe kolagénu a elasticite, čo zlepšuje držanie tvaru vyvíjajúcich sa pŕs, hovorí Dr. Stafford Broumand.

Mnohí lekári poukazujú na to, že nosenie tesnej podprsenky bráni pohybu lymfy, čo môže prispievať ku vzniku rakoviny prsníka. Zablokovaná lymfa preto neodvádza z tela nečistoty, ktorým bolo vaše telo počas dňa vystavené.

b1e6a6898ca6470c8dfeacf3e1a3701e

 

Antropologičky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová v štúdii na vzorke 4000 žien zistili, že tie ženy, ktoré podprsenky nenosia, majú riziko rakoviny prsníka oveľa nižšie ako tie, ktoré ich nosia.

Na základe tejto štúdie je súvislosť medzi rakovinou prsníka a nosením podprsenky 3 krát vyššia, ako súvislosť medzi rakovinou a fajčením.

Ženy však nosia podprsenky aj z iných dôvodov, nielen kvôli udržaniu tvaru pŕs. Ide hlavne o potrebu zabránenia ich voľného pohybu. Spoločnosť však poukazuje na podprsenky ako na dôležitú súčasť ženského oblečenia. Táto spoločenská norma však spôsobuje ženám ujmy a zdravotné problémy.

Ak aj naďalej považujete nosenie podprseniek za nevyhnutné, skúste sa aspoň vyvarovať tesným podprsenkám. V dnešnej dobe na trhu existuje nespočetné množstvo podprseniek, z ktorých si môžete vybrať tie najvhodnejšie pre vás.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť