Výskumníci z University of Maryland a Národných zdravotníckych inštitútov (NIH) v USA dosiahli významný prielom v oblasti biológie. Identifikovali enzým, ktorý je zodpovedný za žltú farbu moču. Tento objav, publikovaný v stredu v prestížnom časopise Nature Microbiology, otvára nové možnosti pre ďalší výskum úlohy črevnej mikroflóry v súvislosti s ochoreniami ako je žltačka a zápalové ochorenia čriev.
Podľa vedúceho autora štúdie, Brantleyho Halla, asistenta profesora na oddelení bunkovej biológie a molekulárnej genetiky na University of Maryland, je pozoruhodné, že tento každodenný biologický jav zostal tak dlho nevysvetlený.
„Je pozoruhodné, že každodenný biologický jav bol tak dlho nevysvetlený a náš tím je nadšený, že ho dokáže vysvetliť,“ povedal hlavný autor Brantley Hall.
Počas rozkladu červených krviniek, ktoré majú životnosť približne šesť mesiacov, vzniká ako vedľajší produkt jasný oranžový pigment bilirubín. Bilirubín sa typicky vylučuje do čreva, kde je určený na vylúčenie, ale môže byť čiastočne aj reabsorbovaný. Nadmerná reabsorbcia môže viesť k hromadeniu bilirubínu v krvi a spôsobiť žltačku, stav, pri ktorom dochádza k žltnutiu kože a očí. Akonáhle sú mikroorganizmy v čreve, môžu premeniť bilirubín na iné molekuly.
Odpoveď našli v rozklade urobilinogénu
Hall, ďalej vysvetlil, že črevné mikróby obsahujú enzým bilirubín reduktázu, ktorý mení bilirubín na bezfarebný vedľajší produkt zvaný urobilinogén. Urobilinogén sa potom spontánne rozkladá na molekulu nazývanú urobilín, ktorá je zodpovedná za známu žltú farbu.
Objav enzýmu, ktorý je zdrojom urobilínu, je odpoveďou na otázku, ktorá unikala vedcom viac ako sto rokov. Okrem riešenia vedeckej záhady majú tieto zistenia dôležité zdravotné implikácie. Výskumný tím zistil, že bilirubín reduktáza je prítomná takmer u všetkých zdravých dospelých, ale často chýba u novorodencov a jedincov so zápalovými ochoreniami čriev. Predpokladajú, že absencia bilirubín reduktázy môže prispievať k detskej žltačke a tvorbe pigmentovaných žlčových kameňov.
Spoluautorka štúdie a výskumníčka z NIH, Xiaofang Jiang, zdôrazňuje, že objav tohto enzýmu umožňuje začať skúmať, ako baktérie v našom čreve ovplyvňujú hladinu bilirubínu v krvi a súvisiace zdravotné stavy, ako je napríklad žltačka. Toto zistenie je základom pre pochopenie vzťahu medzi črevom a pečeňou.
Okrem žltačky a zápalových ochorení čriev bol črevný mikrobióm spojený aj s rôznymi chorobami a stavmi, od alergií po artritídu až po psoriázu. Tento najnovší objav približuje vedcov k dosiahnutiu komplexného pochopenia úlohy črevného mikrobiómu v ľudskej zdravotnej starostlivosti.