spanok spanie
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Vieš, ktorá strana je na spanie lepšia, práva či ľavá?

Určite nám dáš za pravdu, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme sa cítili dobre. Názory, koľko hodín spánku, by sme si mali dopriať, sa rôznia. Veľa závisí od toho, ako aktívny život žijeme, akú stravu konzumujeme a podobne. Vo všeobecnosti ale prevláda názor, že ideálny počet je niekde medzi 6 až 9 hodinami.

Určite ťa neprekvapí, keď ti povieme, že na kvalitu spánku vplýva aj matrac, na ktorej spíš. Vedel si ale, že aj strana, na ktorej ležíš, zohráva úlohu? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie.

Ktorá strana pre spánok je lepšia?

Pravdepodobne aj ty sa v noci vrtíš a menší niekoľkokrát za noc polohu, v ktorej ležíš. Vo všeobecnosti ale ležíme buď na jednej či druhej strane. Prípadne na chrbte a niekto aj na bruchu. Tieto polohy sú ale menej časté. Zabudnime teraz na menej bežné polohy a pozrime sa na ležanie na ľavom a pravom boku.

Spanie na ľavom boku

Spanie na ľavom boku sa vo všeobecnosti pokladá za jednu z najlepších polôh. Spanie na ľavej strane môže pomôcť znížiť chrápanie, zlepšiť dýchanie a zmierniť príznaky spánkového apnoe. Mimochodom, vedel si, že majitelia psov, ktorí s nimi zdieľajú posteľ, majú väčšiu šancu, že sa u nich vyvinie spánkové apnoe? Ak by si nevedel, čo to je, tak ide o poruchu, pri ktorej dochádza k opakovaným prestávkam v dýchaní počas spánku. Tie môžu trvať niekoľko sekúnd až minút, pričom sa opakujú viackrát za noc. Vráťme sa ale späť k téme.

Spanie na ľavej strane je tiež odporúčaná poloha pre tehotné ženy, pretože zmierňuje tlak na maternicu a zlepšuje krvný obeh. Výskum tiež ukazuje, že spanie na ľavej strane môže byť priaznivý pre tráviaci systém. Na druhej strane, môže však u niektorých ľudí spôsobovať tlak na srdce, čo môže byť problematické pre tých, ktorí majú srdcové ochorenia, približuje web Verywell Health.

Spánok na ľavej strane sa odporúča tehotným ľuďom.

V prospech ľavej strany hovorí aj to, že obsah žalúdka zostane tam, kde má. Je to spôsobené tým, že väčšina ľudí má žalúdok na ľavej strane, takže keď spíš, je pravdepodobnejšie, že aj obsah zostane uložený ako má byť a to vďaka gravitácii. Ak sa pretočíš na pravú stranu, tak sa môžeš vystaviť riziku refluxu kyseliny. Ide o stav, kedy sa obsah žalúdka vracia späť do pažeráka, čo spôsobuje pocit pálenia.

Spanie na pravom boku

Podobne ako spanie na ľavej strane, aj spanie na pravom boku má niekoľko výhod. Spánok na pravej strane sa spája s jednoduchším dýchaním pre ľudí, ktorí majú spánkové apnoe, odhalila štúdia z roku 2018.

„Zistili sme, že poloha pri spánku mala významný vplyv na apnoické príhody a pozícia pri spánku na pravej strane znížila frekvenciu obštrukčných respiračných príhod u pacientov so stredne ťažkým a ťažkým ochorením,“, hovoria vedci.

Rovnako aj ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, uprednostňujú prirodzene pravostranný spánok. Ide možno mechanizmus sebaobrany na zlepšenie srdcovej funkcie, o ktorom si človek ani neuvedomuje, že to robí, približuje web iflscience.com.

Zaujímavosťou tiež je, aj keď sa ľavá strana považuje za lepšiu pre ľudí s refluxom, spanie na pravom boku môže stále pomôcť zmierniť tráviace problémy. Je to spôsobené tým, že budeš pociťovať nižší tlak na žalúdok a pažerák, čo môže prispievať k lepšiemu tráveniu.​ Spanie na pravom boku môže tiež prispieť k efektívnejšej práci lymfatického systému tým, že umožňuje lepší odtok tekutín z tela. Tento systém je dôležitý pre detoxikáciu a boj proti infekciám

Okrem iného, spanie na na jednej či druhej strane, keď človek spí v ideálnej polohe, môže priniesť úľavu od bolesti kĺbov a krížov.

Na ktorej strane spíš ty, resp. spíš na jednej či druhej strane, alebo na bruchu či chrbte?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.