auto tachometer (2)
Zaujímavosti

Vieš, prečo na tachometri auta máš maximálnu rýchlosť vyššiu, ako tvoje auto dokáže ísť?

Niektoré veci vyzerajú na prvý pohľad, že nedávajú zmysel, no skutočnosť je iná.

Pravdepodobne aj ty máš auto s tachometrom, na ktorom je rýchlosť kľudne aj 240 kilometrov za hodinu alebo viac. No tvoje auto v realite dosiahne 150 kilometrov za hodinu, prípadne niečo okolo 180 kilometrov za hodinu. Ak by si sa pokúsil ísť rýchlejšie, tak by ti pravdepodobne auto zlyhalo a tvoj motor by kľakol.

Rozmýšľa si niekedy nad tým, prečo je tomu tak, prečo výrobcovia áut udávajú na tachometri nereálnu rýchlosť? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie.

Prečo na tachometri auta je výrazne vyššia rýchlosť, ako reálne môže dosiahnuť

Psychologický efekt

Pravdepodobne len málokto by si chcel sadnúť za volant auta a tam vidieť maximálnu rýchlosť napríklad 140 kilometrov za hodinu, keď všetky autá majú na tachometri rýchlosti 200 kilometrov a viac. Tachometer s vyššou maximálnou hodnotou vytvára dojem, že vozidlo je výkonnejšie alebo rýchlejšie, než v skutočnosti je.

tempomat auto spotreba paliva
Zdroj: Vedelisteze.sk

Tento efekt zohráva dôležitú úlohu pri predaji auta, keď zákazník vidí, že auto dosiahne násobne vyššiu rýchlosť. Inými slovami, výrobcovia vozidiel sa snažia prilákať zákazníkov rôznymi spôsobmi a tachometer s vyššou maximálnou hodnotou môže byť jedným z nich.

Šetrenie nákladov

Pravdepodobne nebude pre teba žiadnym prekvapením, keď ti povieme, že vďaka automatizácii a opakovaní procesov, niektoré produkty sú cenovo dostupnejšie, než tomu bolo v minulosti. Cieľom výrobcov áut, samozrejme, okrem samotných predajov, je aj stlačiť výrobné náklady čo najnižšie. Používanie rovnakých alebo podobných prístrojových panelov v rôznych modeloch vozidiel umožňuje znížiť náklady na ich výrobu.

Inými slovami, ukazovateľ rýchlosti na palubnej doske v tvojom aute, pravdepodobne nájdeš aj v iných modeloch áut. Je to preto, lebo výrobcovia áut s cieľom šetriť výrobné náklady, vyrábajú identické súčiastky pre rôzne modely áut.

Adaptácia na medzinárodné trhy

Na niektorých diaľniciach v zahraničí, napríklad v Nemecku, neexistujú maximálne rýchlostné limity. Výrobcovia tak môžu predávať modifikované autá na rôznych trhoch bez toho, aby museli robiť ďalšie nevyhnutné zásahy do vozidla.

Vedel si, že tvoj tachometer ťa klame?

Mimochodom, vedel si, že tvoj tachometer ťa klame. Otestovať si to môžeš, keď použiješ navigáciu, ktorá ti ukazuje rýchlosť v reálnom čase, napríklad Waze, a rýchlosť porovnáš s tou, ktorú vidíš na palubnej doske. Uvidíš tam rozdiel v prospech palubnej dosky, ktorá ti bude ukazovať, že ideš rýchlejšie. Vieš, prečo je tomu tak?

Palubná doska sa smie „mýliť“ len jedným smerom a to dopredu. Európske predpisy stanovujú, že tachometer nesmie nikdy ukazovať nižšiu rýchlosť, než akou sa vozidlo v skutočnosti pohybuje.

Aby bolo zabezpečené dodržiavanie tohto pravidla, tak výrobcovia automobilov ti radšej ukážu, že ide rýchlejšie, aby sa vyhli nepríjemnostiam. Zároveň sa tým predchádza riziku, že vodič nevedomky prekročí povolenú rýchlosť.

Len pre zaujímavosť, podľa legislatívy odchýlka môže byť potenciálne až do 10 % plus 4 km/h. V moderných autách je ale táto odchýlka v skutočnosti nižšia, pričom mnoho výrobcov áut je postupne čoraz viac zmenšuje. Nespoliehaj sa preto, že keď vidíš na tachometri napríklad 110 km/h, tak že ideš napríklad 100 km/h a podobne.

Ako rýchlo dokáže ísť tvoje auto a akú maximálnu rýchlosť máš na tachometri? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.