Dnes, keď ideme navštíviť toaletu, tak tento priestor pokladáme z „oázu súkromia“. Častokrát na toalete strávime aj desiatky minút rolovaním sociálnych sieti. V minulosti tomu ale tak nebolo.
Vedel si, že v starom Ríme ľudia vykonávali veľkú potrebu bok po boku? Na „jednej“ toalete (s viacerými otvormi) ste mohli vedľa seba sedieť kľudne aj desiati ľudia. Ak si mal ale šťastie, tak si našiel dvojku, ako môžeš vidieť nižšie.ň
Vieš si niečo takéto predstaviť, že by si veľkú potrebu vykonával napríklad vedľa kolegu z práce?
Rovnako zaujímavá je aj téma toaletného papiera. Dnes ho pokladáme za samozrejmosť, ale nebolo tomu tak vždy. Len pre zaujímavosť v západnom svete sa stal rozšíreným v druhej polovici 19. storočia. Ak by ťa zaujímala história toaletného papiera, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok.
Prejdime ale teraz k ďalšej téme, ktorou je, prečo sú toalety biele? Poďme sa na ňu bližšie pozrieť spolu s webom iflscience.com, ktorý sa jej venoval hlbšie.
Prečo sú toalety biele?
Bez ohľadu na to, či si doma, v práci, obchodom centre a podobne, tak toalety majú jednu spoločnú vlastnosť, všetky sú biele. Chýba ich výrobcom kreativita alebo sa za tým schováva iný dôvod?
Hygiena
Určite si mal niekedy na seba biele tričko či rifle a asi desať minút potom, ako si ich mal oblečené, si začal nadávať ako malý pohan, lebo si si ich zašpinil. Rovnaký princíp funguje aj tu, na bielej toalete je vidno nečistoty lepšie, než na inej farbe. Inými slovami, jedným z hlavných dôvodov, prečo sú toalety biele, je hygiena. Škvrny a nečistoty sú výraznejšie, vďaka čomu vieme, kde toaletu treba vyčistiť.
Miestnosť vyzerá väčšia
Toaleta je často umiestnená v tej najmenšom priestore v byte či dome. Vďaka tomu, že biela farba na tvojej toalete odráža svetlo, tak sa zdá byť táto miestnosť o niečo väčšou, než v skutočnosti je. Znamená to, že aj keď máš malú toaletu, budeš sa v nej cítiť vzdušnejšie. Okrem iného bielu farbu je oveľa jednoduchšie kombinovať s inými doplnkami v miestnosti, prípadne v kúpeľni. Inými slovami, biela farba je neutrálnou farbou, ktorá sa hodí do akéhokoľvek interiéru kúpeľne bez ohľadu na štýl alebo farebnú kombináciu.
Výroba bielej toalety je jednoduchšia ako farebnej
Toalety sa vyrábajú z keramiky, ktorá je často prírodne biela alebo svetlá. Pri výrobe sú preto biele toalety jednoduchšie a menej nákladné, než keby sa používali farbivá na dosiahnutie iných odtieňov.
Pri bielych toaletách je zároveň jednoduchšie odhaliť poškodenia, ako sú praskliny či drobné škrabance.
Majú dlhšiu životnosť
Biely porcelán alebo keramika, z ktorých sú toalety vyrábané, sú stabilné a odolné voči vysokým teplotám a sú vo všeobecnosti odolnejšie. Na rozdiel od farebných variantov biele toalety nepodliehajú zmenám farby alebo blednutiu vplyvom tepla alebo čistiacich chemikálií, čo predlžuje ich životnosť.
Bielu farbu si ľudia spájajú s čistotou
Taktiež treba povedať, že bielu farbu vnímame vo všeobecnosti ako čistejšiu a sviežejšiu než iné. Je to farba voľby v nemocniciach, lekárskych ordináciách a iných zdravotníckych zariadeniach, keď chcú ľudia preukázať vysokú úroveň hygieny. Nečistoty na bielom povrchu by bolo hneď vidno a preto, keď ich nevidíš, tak máš pocit, že toaleta je skutočne čistou.
Mimochodom, vieš, čo znamená skratka WC?