mokre vlasy choroba vonku
Ľudské telo, Zaujímavosti

Zvyknete chodiť von s mokrými vlasmi? Môžete tak ľahšie ochorieť?

Ak máte dlhšie či dlhé vlasy, pravdepodobne sa vám už niekedy stalo, že nemáte dostatok času na ich vysušenie predtým, ako vyjdete von alebo sa uložíte do postele. Mokré vlasy môžu byť určite nepríjemné, ale sú skutočne nebezpečné? Mnohí z nás od nepamäti počúvali výstrahy, aby sme nechodili von s mokrými vlasmi, ak je počasie chladné. Môžete z mokrých vlasov prechladnúť alebo dokonca ešte niečo horšie? Špecialista na rodinnú medicínu Matthew Goldman z health.clevelandclinic.org, hovorí o potenciálnych nebezpečenstvách plynúcich z mokrých vlasov, nad ktorými ste možno vôbec neuvažovali.

„Mokré vlasy nie sú príčinou prechladnutia,“ hovorí doktor Goldman. „Mikroorganizmus, ako je vírus, musí byť zapojený do procesu, aby spôsobil prechladnutie.“

Napriek tomu, vysvetľuje, že toto staré varovanie má určitú logiku.

„Chladnejšie teploty vzduchu sú lepším prostredím pre vírusy, ako je rinovírus, najčastejšia príčina bežného prechladnutia, aby sa šírili vzduchom. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že nedostatok slnka a vitamínu D počas zimy môže tiež zohrávať úlohu v oslabení imunitného systému alebo zníženej schopnosti reagovať na infekciu.“

Dodáva, že keď sa ľudia zhromažďujú vo vnútri, aby sa vyhli studeným teplotám, infekcie, ktoré sa prenášajú vzduchom, majú tendenciu prechádzať častejšie a ľahšie z jednej osoby na druhú. To znamená, že to nie sú vaše vlasy alebo počasie, čo vám privodí chorobu.

Mokré vlasy môžu pre predstavovať úplne inú hrozbu

Asi len málokomu sa nestalo, že by si neľahol do postele bez toho, aby si vysušil vlasy. Práve takáto nedbalosť môže spôsobiť infekciu a to preto, že hubám a baktériám sa darí v teplom a vlhkom prostredí a keď zaspávate s mokrými vlasmi, vytvárate presne také prostredie. Baktériám a hubám sa totižto darí v teplom a vlhkom prostredí.

„Ak sú vaše vlasy opakovane mokré a teplé, napríklad od potu v teplejšom podnebí a dostanú sa do kontaktu s mikroorganizmom, potom je pravdepodobnejšie, že dôjde k infekcii,“ hovorí doktor Goldman. „Ak si náhodou prinesiete huby alebo baktérie so sebou domov a prenesiete si ich na vankúš alebo obliečku, existuje šanca, že prežijú a bude sa im dariť,“ varuje doktor Goldman. „Opakujúce sa teplo z vašej hlavy na vankúši alebo tela na matraci a plachtách, najmä ak je vaša hlava mokrá, či už z kúpania pred spaním alebo z nočného potenia, môže to viesť k rastu húb a baktérií.“, dopĺňa.

Takéto infekcie môžu zahŕňať stavy ako Aspergilóza, ktorá môže byť nebezpečná pre ľudí s respiračnými problémami alebo slabým imunitným systémom. Spôsobuje to pleseň bežne sa vyskytujúca na vankúšoch, ktorá môže bujnieť vo vlhku spôsobenom mokrými vlasmi. Takisto Malassezia folliculitis je svrbivý stav podobný akné spôsobený kvasinkovou infekciou vlasového folikulu a zhoršuje sa potom. Môže spôsobiť lupiny alebo dermatitídu pokožky hlavy. V neposlednom rade sa môže vyskytnúť kožný lišaj na hlave, čo je vysoko nákazlivá plesňová infekcia spôsobujúca červenú, svrbivú vyrážku a môže dokonca viesť k plešateniu.

Pozor treba dať na ďalšie riziká spojené so spánkom s mokrými vlasmi. Poškodenie vlasov vám hrozí najmä vtedy, ak spíte s vlhkými účesmi ako sú napríklad vrkoče a drdoly, ktoré môžu vlasy napnúť a spôsobiť, že budú náchylnejšie na lámanie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť