Nezaradené

10 vecí, za ktoré môže dedičnosť

Mami, oci, vďaka!

Viete, za čo všetko môžu gény? Tušili ste o tom, že…

1. Vysoký cholesterol

V mnohých prípadoch záleží najmä na tom, ako sa stravujete a aký život žijete, avšak sú prípady, v ktorých môžu za vysoký cholesterol gény. Asi jeden človek s problémovým cholesterolom z 500 ľudí ho má práve kvôli genetickej mutácii.

2. Chlapi, neviňte otcov

img: © depositphotos

Gén, kvôli ktorému si na internete pozeráte prípravky na rast vlasov je umiestnený v chromozóme X a zdelili ste ho po svojej matke. Avšak, hrajú v tom aj gény od otca. To však nie je všetko, za vypadávanie vlasov môže aj prostredie, v ktorom žijete.

3. Dobré známky

Keď sa s vami vaši rodičia porovnávajú a hovoria vám, že oni mali v škole lepšie výsledky, nie je to len tak pre nič za nič. Až 55% zo „školských úspechov“ pochádza z vášho genetického dedičstva po rodičoch. No ak sa nedarilo ani im, máte sa na čo vyhovoriť.

4. Kofeín

Patríte medzi kávičkárov alebo kávu pijete len zriedka? Vedci zistili, že sú existujú dve skupiny ľudí. Prví sú tí, ktorí nemôžu existovať bez kávy a tí druhí sú len občasní spotrebitelia kofeínu. Druhá skupina má vraj iný gén. Absorbuje totiž kofeín pomalšie, a teda ľudia s týmto „kofeínovým génom“ nepotrebujú piť kávu tak pravidelne.

5. Diabetes

img: © pixabay

Diabetes druhého typu 2 sa najčastejšie objavuje medzi staršími ľuďmi. Niekedy ním však trpia už aj deti a dospievajúci. Zdá sa, že je to v dôsledku genetickej mutácie, aj keď zlá strava v tomto prípade tiež môže hrať istú rolu.

6. Farbosleposť

img: © pixabay

Aj túto poruchu dedíme. Je to gén, ktorý pochádza od našich matiek. Najčastejšie farbosleposťou trpia muži. Dôsledkom je, že muži majú len jeden chromozóm X, zatiaľ čo u žien je „núdzový“ chromozóm X od otcov.

7. Intolerancia na laktózu

Aj za toto je zodpovedný gén, viete však, že tolerancia na laktózu vekom klesá? Len málo ľudí má gén pre toleranciu laktózy.

8. Šoférovanie

img: © pixabay

Nie každému patrí do ruky vodičský preukaz. Každý z nás sa, bohužiaľ, nenarodí so schopnosťou orientovať sa či mať rýchle reakcie. Vedci si myslia, že tento gén má len 30% populácie.

9. Krátkozrakosť

img: © pixabay

Je jasné, že ak obaja rodičia majú problém s krátkozrakosťou, tak dieťa má až 50% na podobný problém. Avšak, nemôžete viniť len rodičov. Ak pravidelne sedíte pred obrazovkou počítača a nijako nepracujete so svojimi očami, je pravdepodobné, že o niekoľko rokov navštívite očného doktora.

10. Popularita

Všetci vás zbožňujú? Netešte sa, môžu za to vaši rodičia. Totiž harvardskí vedci prišli na to, že aj popularita je zapísaná v našich génoch.

img: © pixabay

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť