Nosorožcov je stále menej. Za ich ohrozené množstvo môžu najmä pytliaci. V Južnej Afrike prišli s metódou, ktorá by mala zabíjanie nosorožcov zastaviť.
V súkromnej rezervácii Sabi Sand, ktorá je v najjužnejšej časti Krugerovho národného parku, vymysleli riešenie. Stovke nosorožcov miestni ochrancovia prírody vstrekli do rohov špeciálnu zmes, z ktorej sa ich rohy sfarbili na ružovo. Dôvodom je, že o také rohy by mali mať pytliaci menší záujem, ale predovšetkým ide o farbu, ktorú je výrazne vidieť na letiskových skeneroch. Normálny roh nosorožca je pre tieto prístroje prakticky neviditeľný, použitá farba však jasne upozorní, že niečo nie je v poriadku.
Vo farbe je navyše jed. Obsahuje vysokú koncentráciu prostriedku proti kliešťom, ktorý je pre nosorožca neškodný. Ale pre človeka má dlhodobejší kontakt s ním nepríjemné následky- môže vyvolávať nevoľnosť, vracanie a kŕče. A práve tieto problémy majú liečiť prípravky vyrobené z rohov nosorožcov. Niektorí experti však s týmto návrhom nesúhlasia. Podľa Dr. Susie Ellisovej, šéfky organizácie International Rhino Foundation, nie je eticky úplne v poriadku úmyselne dávať jed do niečoho, u čoho sa dá čakať, že sa skonzumuje ľuďmi. Napriek tomu expertka dúfa, že tento projekt prinesie pozornosť k akcii na záchranu nosorožcov. Ďalší odborníci zase varujú, že ešte nie sú úplne overené vedľajšie účinky jedov. Ďalší problém spočíva v tom, že vpichnutie tejto látky zaberá veľa času a nosorožec sa pritom musí uspať.
Je smutné, že sa musia hľadať takéto kontroverzné riešenia. Pritom by stačilo, aby sa ľudia zamysleli nad svojimi činmi. Pravdepodobne až čas ukáže či je pre nosorožca väčším nebezpečím pytliactvo, alebo toto kontroverzné riešenie.