modre oci
Nezaradené

Vedci zistili, čo sa deje v mozgu pri fantázii a aká je jej spojitosť s Alzheimerovou chorobou

Mozog fascinuje ľudstvo už od dávnych vekov. Dnešná technika nám pomáha mu rozumieť a postupne vysvetliť jeho fungovanie čoraz detailnejšie.

Jednou z posledných vylúštených hádaniek je naša predstavivosť. Pomocou funkčnej magnetickej rezonancie, fMRI, vedci prišli na zaujímavé zistenie. Oblasť mozgu, ktorá sa zapája do procesu fantázie je zároveň prvou postihnutou oblasťou pri Alzheimerovej chorobe. Ide o oblasť nazývanú entorinálna kôra, lokalizovanú v hipokampe, ktorá je určená pre navigáciu a pamäť, prostredníctvom nej sme schopní plánovať budúcnosť. Zároveň spája podvedomie a vedomie.

321110AE00000578-3485926-The_specialised_cells_called_grid_cells_are_located_within_the_b-a-38_1457628403459img:i.dailymail.co.uk

Počas testovania, vedci z University College London (UCL) pomocou fMRI skenovali mozog, potom, čo boli pacienti požiadaní, aby si predstavili horskú krajinu. Test štyroch hôr je používaný na meranie progresie Alzheimerovej choroby. Počítačom vygenerovaný obraz krajiny je na pár sekúnd prezentovaný pacientovi. Následne musí pacient identifikovať rovnaké miesto, avšak z iného uhla a za zmenených podmienok, napr. počasie. Pacienti trpiaci „Alzheimerom“ tento test zdolávajú ťažšie ako zdraví ľudia. Zistilo sa, že ľudia s touto chorobou majú zhoršenú schopnosť predstavivosti ako zdraví, dokonca i v porovnaní s ľuďmi s inou mentálnou poruchou, ktorá sa viaže na inú časť mozgu.

seasons4img:fourmountains.org.uk

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.